Компании и пазар

„Airbus“ покажа револуционерен дизајн за патнички авион

„Airbus“ откри повеќе детали за својот амбициозен план за создавање футуристички авион кој е побезбеден за патниците и поповолен за животната средина. Дизајнерите на компанијата работат на голем број концепти, откако визијата за авионите не се менува со децении. Европскиот производител го искористи настанот Singapore Air Show за да ни го покаже концептуалниот „Maveric“. Името е акроним за „Мodel Аircraft for Validation and Experimentation of Robust Innovative Controls“.

Инженерите на „Airbus“ вложија максимални напори да ја отстранат границата помеѓу крилата и телото на авионот. Дизајн идеја која не само што гарантира поголема моќност, туку помага и во намалување на отпорот. Компанијата ветува дека „Maveric“ ќе го намали пуштањето јаглерод во атмосферата за околу 20%, пренесува NationalPost. „Airbus“ со месеци спроведува вистински тестови со машината на приватен аеродром во Франција, чија локација е непозната.

Самиот прототип е со ширина 3,2 метри и е инспириран од американскиот бомбардер B-2, како и од истражувачкиот проект „X-48“ на „Boeing“ и НАСА. Компанијата гледа голем потенцијал при вакви промени во дизајнот што ќе го направат авионот оптимално решение за превоз на повеќе од 400 патници. „Airbus“ нема намера да брза со премиерата на „Maveric“, кој нема да биде на пазарот барем уште неколку години. Ние допрва треба да разбереме повеќе за овој иновативен концепт од дизајнерите на „Airbus“.

Поврзани вести

Менаџерите не им веруваат на вработените дека се „убиваат“ од работа од дома

Влатко Зорба

Електричните автомобили станаа „жртви“ на коронавирусот

Влатко Зорба

Стопанска комора: Како компаниите ќе работат втора смена за викенд кога забраната за движење почнува во 16 часот?

Влатко Зорба

Најбогатите Британци изгубија 60,4 милијарди евра поради пандемијата

Закерберг најави ревидирање на правилата на Фејсбук

КБ Прв отворен доброволен пензиски фонд веќе управува со 15 милиони евра издвоени за дополнителна пензија

Влатко Зорба