Компании и пазар

Фабриката на Tesla во Германија ќе произведува 500.000 електрични возила годишно

Tesla планира да произведува 500.000 електрични возила годишно во својата нова фабрика во Германија, која ќе биде лоцирана на периферијата на Берлин. Информациите за ова доаѓаат од германското издание на „Билд“.

Минатиот месец, извршниот директор на Tesla, Елон Маск ги објави намерите на компанијата да изгради објект во Грунхајд (во областа Бранденбург) што ќе произведува електрични возила Model 3 и Model Y..

Според „Франкфуртер алемајне цајтунг“, инвестицијата на Американците ќе вреди околу 4 милијарди евра. 10.000 работни места ќе бидат креирани во европската „гигафабрика“ а вкупната површина ќе биде колку 420 фудбалски игралишта.

Фабриката се очекува да започне со производство наредната година.

Поврзани вести

Згаснува 20th Century Fox

Влатко Зорба

Германски трговци тестираат кеси што се јадат

Stefanija Kuzmanovska

Пандемијата разви сосема нов вид на туризам

Влатко Зорба

Поради деловен партнер заразен со коронавирус, „Маркарт“ следната недела го прекинува производството

Продолжува големата хуманитарна акција на АПИС

Влатко Зорба

Шефицата на Bet365 со најголема плата во Велика Британија – заработила 323 милиони фунти во 2019 година

Влатко Зорба