Компании и пазар

Rosenblatt Securities: Акциите на Apple можат да намалат и до 150 долари

Инвестициска банка и трговец со акции, Rosenblatt Securities предвидува дека цената на акциите на Apple може да падне скоро двојно повеќе од сегашната вредност од 280,40 американски долари за акција, објави Zero Hedge. Според институцијата, таа може да се спушти на 150 долари за акција, а тие исто така советуваат продажба на акциите на технолошкиот гигант.

Причината за ова е екстремно лошата изведба на продажби во Азија.

„Нашите последни проверки покажуваат дека продажбата на iPhone во Кина опадна за 30% во изминатава година“, рече Џун Џанг, аналитичар во компанијата.

Бројките на компанијата покажуваат дека потрошувачите претпочитаат поевтини модели од предводникот на Apple iPhone 11 Pro, со цена од околу 1100 американски долари на кинескиот пазар.

Слабите податоци за претходниот месец се спротивни во позадина на намалената продажба во октомври. Но, тогаш беше поумерено – намалување од -10,3% на годишна основа.

Во позадина на претставувањето на Apple, кинескиот пазар како целина расте. За претходниот месец, бројот на набавки се зголеми за 0,2% годишно.

Други трговци исто така очекуваат цената на акциите да влијае негативно на перформансите на компанијата на огромниот азиски пазар.

Според Maximum Group, тие ќе се спуштат на 190 долари по акција, а според Elazar Advisors – до 204 долари по акција.

Поврзани вести

Германското економско производство паднало од 20 до 25 отсто поради коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska

Објавена листата на обуки за ИТ-вештини и нивни даватели, може да аплицираат млади до 29 години

Избран победникот на ФинХакатон2

Влатко Зорба

Од Фејсбук побарано да забрани негирање на геноцидот во Сребреница

Stefanija Kuzmanovska

Како во кризни времиња се „родија“ најуспешните стартапи

Stefanija Kuzmanovska

Расте улогата на односите со јавност во управување со компаниите

Влатко Зорба