Стандард
ЕКОНОМИЈА

УЈП, МОН, ФЗО ќе изработат листи на сите граѓани кои ќе добијат платежни картички

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат, информираат од Влада.

Соодветните институции (УЈП, МОН, ФЗО) изготвуваат листа на сите граѓани и вработени со низок доход, листа од сите ученици и студенти и листа на сите здравствени работници, кои ги исполнуваат условите за да добијат домашна платежна картичка.

Корисниците ќе ја добијат домашната платежна картичка на домашна адреса или ќе можат да ја подигнат од банката издавач, без да аплицираат.

Наскоро на страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk, граѓаните ќе може да проверат дали им следува некоја од платежните картички и која е нивната банка издавач.

Поврзани вести

НУК: Комплетно обесштетување, ако се донесе одлука за целосен локдаун

Ангела Веселиновска

Законот кој го овозможува откупот на стаж објавен во Службен весник

Берта Китинска

Буџетот на Министерството за економија за 2020 година ќе изнесува 591 милион денари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!