СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Вирусот може да „турне“ половина милијарда луѓе во сиромаштија

Економската криза предизвикана од коронавирусот може да ја зголеми глобалната сиромаштија за половина милијарда.

Ова мрачно предупредување потекнува од студијата на Обединетите нации (ОН) за финансиските трошоци од пандемијата. Ова ќе биде првпат сиромаштијата да се зголеми на глобално ниво во последниве 30 години, според извештајот.

Резултатите се пред клучните состаноци меѓу Светската банка, Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и министрите за финансии на Г20 следната недела.

Студијата за универзитетите на Обединетите нации беше спроведена од експерти од „King’s College“ во Лондон и австралискиот национален универзитет (АNU).

„Економската криза потенцијално ќе биде уште потешка од здравствената криза“, вели Кристофер Хој од ANU.

Во извештајот, кој го проценува зголемувањето на бројот на луѓе во сиромаштија за 400-600 милиони низ целиот свет, се вели дека потенцијалното влијание на вирусот е вистински предизвик за целите на ОН за одржлив развој за намалување на сиромаштијата до 2030 година.

„Нашите откритија укажуваат на неопходниот датум за драматично проширување на мрежите за социјално осигурување во земјите во развој што е можно побрзо и за многу поголемо внимание на влијанието на коронавирусот во земјите во развој и што може да направи меѓународната заедница“, рече професорот Енди Сомнер од „King’s College“.

Околу 40% од луѓето изложени на ризик од сиромаштија се концентрирани во Источна Азија и Пацификот, а околу една третина се во Субсахарска Африка и Јужна Азија. Претходно оваа недела повикаа повеќе од 100 глобални организации за откажување на исплатите на долговите кон земјите во развој оваа година, што ќе ослободи 25 милијарди американски долари како поддршка на нивните економии.

И според добротворната организација „Оксфам“, околу половина милијарда луѓе се изложени на ризик од сиромаштија поради ширењето на пандемијата од коронавирус, пишува Блумберг. Проценките покажуваат дека глобалната сиромаштија може да се зголеми за прв пат од 1900 година.

Германскиот министер за здравство Јенс Спан смета дека е можно да се олеснат мерките против коронавирусот по велигденските празници.
„Позитивен тренд може да се забележи во бројот на заразени, но напредокот сè уште не е доволен“, истакна Спан.

Бројот на заразени во светот надмина 1,5 милиони луѓе. Ова го пријави Универзитетот Џонс Хопкинс во Балтимор, САД. Како резултат на пандемијата, смртните случаи надминуваат 87.700.

Поврзани вести

Бектеши: За грешката со фотографијата се извинивме, симболиката беше да дадеме асоцијација за природни убавини

„Тривити“ прва македонска алатка за пазарот на труд

Берта Китинска

Нови мерки и 200 милиони евра поддршка за модерно и одржливо земјоделството, најавува Владата

Берта Китинска