Таг : луѓе

СВЕТ

Претседателите на посиромашните земји: Зарем луѓето ќе бидат оставени да умрат?

Stefanija Kuzmanovska
За време на виртуелното заседание на 75. Генерално собрание на ООН, многу водачи на посиромашните земји се прашуваат дали вакцината против ковид ќе им биде...
Технологија

Како Facebook ја доближува виртуелната реалност до луѓето?

Stefanija Kuzmanovska
Facebook ја одржа својата виртуелна конференција посветена на виртуелната реалност под името Facebook Connect7. Она што беше издвоено на оваа конференција беше сетот за виртуелна...
Хроника

Поради сомнение за трговија со луѓе, уапсени 10 женски лица и сопственик на угостителски објект

Берта Китинска
На 08.08.2020 година во временскиот период од 00,15 до 02,00 часот од страна на инспектори од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар – СВР Тетово...
СВЕТ

Во Кина почна втората фаза од тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Stefanija Kuzmanovska
Кинеските истражувачи ја започнаа втората фаза од тестирање можна вакцина против коронавирус врз луѓе, објави денеска Институтот за медицинска биологија на Кинеската академија за медицински...
ЕКОНОМИЈА

САД: Речиси осум милиони луѓе беа отпуштени во април

Stefanija Kuzmanovska
Американските работодавци отпуштија 7,7 милиони луѓе во април, што е знак на длабочината на рецесијата предизвикана од пандемијата, пренесе „РТЦГ“. Министерството за труд на САД...
СВЕТ

Британска компанија која развива вакцина: Можеби ќе мораме намерно да заразиме некои луѓе

Stefanija Kuzmanovska
Главниот извршен директор на „АстраЗенек“, којa развива вакцина против коронавирусot на универзитетот Оксфорд, во четвртокот изјави дека е премногу рано да се насочат учесниците во...
Миленици

Кучињата имитираат луѓе додека се прозеваат, па дури и кога го слушаат само тој звук

Stefanija Kuzmanovska
Колку се поврзани кучињата и луѓето, се потврдува и фактот дека најдобриот пријател на човекот прозевува, ако го гледа неговиот сопственик како го прави истото,...
АНАЛИЗИ

Кои луѓе мора да биде особено внимателни во врска со коронавирусот, кога мерките ќе се олабават?

Stefanija Kuzmanovska
Научниците велат дека дебелината може да биде најголемиот фактор на ризик за развој на тешка форма на коронавирус. Досега, научниците откриле дека постарите лица, без...
Компании и пазар

„Амазон“ продолжува да ангажира луѓе – сега уште 75 илјади

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот концерн „Амазон“ објави дека ќе најми уште 75 илјади луѓеза различни работни места – од вработени во магацин до возачи за испорака. Ова е...
ЕКОНОМИЈА

Вирусот може да „турне“ половина милијарда луѓе во сиромаштија

Stefanija Kuzmanovska
Економската криза предизвикана од коронавирусот може да ја зголеми глобалната сиромаштија за половина милијарда. Ова мрачно предупредување потекнува од студијата на Обединетите нации (ОН) за...