СТАНДАРД life
Фитнес

10 фитнес митови и вистини – Дали само стомачните ќе ви донесат рамен стомак, колку трчањето е лошо за колената, а јогата…

Многу луѓе мислат дека мускулите ќе се претворат во сало откако ќе престанат да вежбаат – експертите откриваат дали тоа е вистина, плус многу други тврдења.

1. Само стомачните нема да ви донесе рамен стомак

ВИСТИНА: – Стомачните ќе го зајакнат вашето јадро, но нема да се ослободат од салото на стомакот – вели Даниел Либерман, палеоантрополог од Универзитетот Харвард и автор на книгата „Exercised: the Science of Physical Activity, Rest and Health“.

– Добрата вест е што еволуиравме да носиме сало на стомакот како краткорочно снабдување со енергија, па кога ќе почнете да слабеете преку вежбање, тоа е првото сало што ќе се согорува – додаде тој.

Според Ник Фини, личен тренер чии клиенти се Џенифер Лопез и Роби Вилијамс: – За да изгубите тежина, потребен ви е продолжен дефицит на калории, кој го добивате со помалку јадење и повеќе вежбање. Ќе изгубите повеќе сало од стомакот правејќи сложени вежби – кревање тегови или сквотови – наместо насочени вежби како стомачни, бидејќи тие согоруваат многу повеќе калории.

2. Болките во мускулите се знак за успешен тренинг

НЕТОЧНО: – Можете да имате одличен тренинг без никаква болка – вели Фини. – Одложената болка во мускулите (Домс) обично е само знак за изненадување – така што луѓето често откриваат дека се болни по нивните први неколку патувања во теретана, или откако ќе пробаат сосема поинаков тренинг или многу подолг. Има некои мускули, како што е бицепсот, кои тешко дека некогаш ќе болат – но тоа не значи дека нивното вежбање не било успешно – вели тој.

3. Мускулите ќе се претворат во сало ако престанете да вежбате

НЕТОЧНО: – Тие се две сосема различни ткива – мускулите не се претвораат во маснотии, а мастите не се претвораат во мускули – вели Сара Линдзи (@roarfitnessgirl), трикратна олимпијка во брзо лизгање и сопственичка на Roar Fitness.

– Ако престанете да вежбате и внесувате повеќе калории, ќе се здебелите. Ако престанете да ги стимулирате мускулите, ќе ја изгубите мускулната маса – објаснува таа.

Фини додава: „Конфузија се јавува кога луѓето кои се сериозно активни и навикнати да јадат многу, престануваат да тренираат или се повредени. Ако продолжат да јадат иста количина и престанат да вежбаат отпор, мускулите ќе им се намалат и маснотиите ќе им се зголемат, но едното нема да се претвори во другото“.

4. Трчањето е лошо за вашите колена

НЕТОЧНО: – Ако вашите колена беа како амортизери на вашиот автомобил, би имало смисла да избегнете да ги истрошите од прекумерна употреба – вели Хачинсон.

– Но, колената се жив дел од вашето тело кој реагира и се прилагодува на редовна употреба. Нивната недоволна употреба е штетна за ‘рскавицата. Така, кога истражувачите следат споредливи групи на тркачи и не-тркачи во текот на многу децении, тие откриваат дека тркачите немаат поголема веројатност да развијат проблеми со коленото од оние што не трчаат. Тоа не значи дека ниту еден тркач нема да има проблеми со коленото, но значи дека трчањето не ги влошува вашите шанси – вели тој.

5. Кревањето тегови ќе ве направи гломазни

НЕТОЧНО: – Стекнувањето мускули е многу тешко. Додека кревате поголеми тежини, мора да имате калориски вишок (вземете повеќе калории отколку што согорувате). Ова нема да се случи случајно. Некои луѓе избегнуваат да креваат тегови бидејќи се претпазливи да се здебелат, но ако се обидувате да изгубите тежина, кревањето тегови додека сте во калориски дефицит е добар начин да го направите тоа (и ќе се осигурате дека согорувате маснотии, не мускули). Освен тоа, колку сте посилни, толку повеќе кревате тежина, па согорувате повеќе калории – вели Фини.

6. Колку повеќе вежбате, толку подобро

НЕТОЧНО: – Закрепнувањето и одморот се многу важни. Ако вежбате еден час наутро и уште еден на ручек, веројатно нема да тренирате добро во втората сесија. „Да тренирате повеќе и повеќе само ќе значи дека сте навистина уморни и не можете да создадете никаков интензитет“, вели Линдзи.

Фини предлага: Добар репер за постигнување резултати се три тренинзи неделно, со ден за одмор помеѓу секој.

7. Јогата ви дава рамен задник

НЕТОЧНО: – Јогата нема да ви ги изгради глутусите. Тешко е да се стимулира градење мускули само со телесна тежина – ви треба прогресивно преоптоварување, што значи да кренете повеќе оваа недела отколку претходната недела. Но, правењето јога, исто така, нема да ги намали вашите глутеци, така што нема причина да ви даде рамен задник, вели Фини.

8. Вежбањето навечер ќе ве спречи да заспиете

ТОЧНО и НЕТОЧНО: – Вежбањето е стимул што го подига нивото на кортизол – хормонот на возбуда кој е непријател на сонот. За повеќето луѓе, вежбањето непосредно пред спиење нема да функционира, вели Либерман.

– Секој е различен – вежбањето пред спиење ќе спречи некои луѓе да заспијат, но други го користат за да се уморат. Мора да го пронајдете она што функционира за вас и вашата рутина – вели Фини.

9. Треба да консумирате протеини во рок од половина час по тренингот

НЕТОЧНО: – Теоријата вели дека имате анаболен прозорец во кој можете да апсорбирате протеини после тренинг. Но, она што навистина е важно е вашата вкупна дневна потрошувачка. Ако сакате да изградите мускули, треба да се стремите кон 2 g протеини за секој килограм што го тежите, вели Фини.

Линдзи додава: Ова е повеќе применливо за јаглехидратите. Вашата способност да складирате јаглехидрати во вашите мускули како гликоген – гликоза што подоцна може да се користи за енергија – го достигнува својот врв после тренингот, така што тоа е добро време да јадете јаглехидрати. Исто така, треба да внесувате протеини, но нема да можете да го сварите пилешкото веднаш по тренингот бидејќи крвта не ви е во стомакот – таа е пренасочена кон вашите бели дробови и мускули. Веднаш по тренингот е добро време за течна исхрана, како што се протеинските шејкови.

10. Сексот е добра вежба

ТОЧНО и НЕТОЧНО: – Ако се обидувате да правите кардио и да го забрзате пулсот, не ми е гајле како го правите тоа. Се е во ред – дали сакате да танцувате, или да прошетате, или да возите велосипед, не е важно – нагласува Линдзи.

Сепак, Хачинсон предлага управување со очекувањата.

– Истражувањата покажуваат дека „активен, енергичен“ секс согорува 2,8 мета [метаболички еквивалент на задачата], што значи дека трошите 2,8 пати повеќе енергија отколку што би лежеле на софата – вели тој.

– За споредба, свирењето на тромбон трае 3,5 мета. Лесното трчање троши околу 10 мета. Подобро е од ништо, но би требало да акумулирате многу минути во кревет за да ја зголемите потрошувачката на калории – објаснува тој.

Ова е најлошата храна за нашите мускули

Поврзани вести

Како да го затегнеме телото со само неколку минути на ден

Radmila Tasevska

За него знаете многу и тоа главно погрешно: Сè за пилатес тренингот!

Urednik

Вежби кои го намалуваат ризикот од срцеви заболувања за дури 20%: Можете да започнете уште денес

Urednik