Стандард
КОМПАНИИ

Безос во неволја: Уреди на „Амазон“ се топат и експлодираат

Тројца американски демократски сенатори побараа повлекување на сите опасни производи од продажната платформа на „Амазон“, откако Си-Ен-Ен ги објави резултатите од својата истрага, кои покажаа дека десетици електронски производи на Амазон остануваат во продажба, и покрај поплаките на клиентите дека се стопиле, експлодирале или се запалиле.

Во писмо до сопственикот на Амазон, Џеф Безос, сенаторите Ричард Блументал од Конектикат, Роберт Мендез од Њу Џерси и Ед Марки од Масачусетс напишаа дека извештајот на Си-Ен-Ен покажува дека продавачот ги игнорира сериозните грижи на клиентите за одредени електронски уреди.

„Амазон мора веднаш да ја прекине продажбата на опасни и неисправни производи, да ги повлече и веднаш да ги извести клиентите за потенцијалните ризици“, напишаа демократските сенатори во писмото.

Амазон не одговори директно на загриженоста на сенаторите, но компанијата рече дека „безбедноста е на прво место“ и дека нивните производи ги исполнуваат сите безбедносни стандарди.

Компанијата, исто така, рече дека преземаат бројни чекори за да се осигурат дека основните производи на Амазон се безбедни и квалитетни.

Овие чекори вклучуваат избор на искусни производители, следење на повратните информации од клиентите и тестирање на производи за да се уверат дека поминале тест за безбедност и дали ги исполнуваат стандардите за усогласеност пред и откако ќе се појават на пазарот.

Поврзани вести

Најбогатите земји во светот ќе нанесат силен удар на големите компании

Влатко Зорба

Јутјуб брише снимки во кои се тврди наводна изборна кражба во САД

msp-admin

Туризмот тоне, а се отвораат 1.000 нови хотели

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!