Стандард
КОМПАНИИ

Георгиева: Пандемијата ќе ја зголеми нееднаквоста во Европа

Новата пандемија на коронавирус, најверојатно, ќе го прошири јазот во богатството на Европа, освен ако политичарите не помогнат да се стави крај на здравствената криза, да се поддржат економиите додека не заврши пандемијата и да инвестираат во правење на позелена економија. Ова го коментираше Управниот директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиева во говорот пред Европскиот парламент (ЕП).

Нејзиниот говор беше објавен на веб-страницата на Фондот.

Георгиева одобрува дека владите на ЕУ потрошиле повеќе од 3 трилиони евра во форма на разни програми за фискална поддршка за компании и домаќинства, вкл. шеми за задржување на работните места, кои им помогнале на повеќе од 54 милиони луѓе.

Таа во својот говор истакна дека патот до закрепнување е нерамномерен поради разликите во почетните позиции, економската структура и можноста за реакција, што доведува до зголемување на нееднаквостите и меѓу земјите и во нив.

Според Георгиева, во ЕУ, земјите што се традиционални туристички дестинации, како што се Шпанија, Грција и Италија, пријавуваат економска контракција од над 9% во 2020 година, со просечен пад од 6,4% за целиот блок.

Според предвидувањата на ММФ, до крајот на 2022 година, приходот по глава на жител за Централна и Источна Европа ќе биде за 3,8% под преткризните прогнози во споредба со пад од 1,3% за напредните економии во ЕУ. Фондот предупредува дека ваквата дивергенција ќе го попречи економското управување на ЕУ, вклучително и монетарната политика на Европската централна банка и ќе го зголеми ризикот од кризи.

Георгиева препорачува постепено повлекување на мерките за поддршка по здравствената криза, а не пред да се заврши. Предвремено заострување на политиките, кога попогодените економии сè уште се длабоко кревки, може да го влоши јазот меѓу земјите, предупреди таа.

Георгиева вели дека координирањето на зелените и дигиталните инвестиции е најважната акција на долг рок, нагласувајќи го планот на ЕУ за обновување од 750 милијарди евра.

„Нашата анализа покажува дека ова може да го зголеми глобалниот БДП во период од 15 години за околу 0,7 проценти секоја година, создавајќи нови нови работни места“, рече таа.

Според Георгиева, во 2020 година, 90% од земјите доживеале пад на нивните економии – најлош учинок во светот во мирно време, но според неа можело да биде полошо.

„Исклучително силната и координирана акција на централните банки и финансиските власти одигра клучна улога во ублажувањето на човековото и економското влијание“, рече таа.

Според Кристалина Георгиева, зголемувањето на производството и дистрибуцијата на вакцини е клучно за ставање крај на здравствената криза.

„Додека не ја победиме пандемијата насекаде, ризикуваме нови мутации што се закануваат на напредокот, но за тоа е потребна силна соработка“, рече таа.

Поврзани вести

Британскиот јавен долг достигна НОВ РЕКОРД

Влатко Зорба

Економисти: Поради затворањето, Германија ќе изгуби над 19 милијарди евра

msp-admin

Банките ширум светот лани платија казни 15,3 милијарди долари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!