Стандард
КОМПАНИИ

Вработени велат дека е привилегија да се работи во овие 10 компании во 2021 година

Најдобрата проценка што работодавачот може да ја добие е проценката на вработените, поточно, нивната препорака до другите: убави зборови за компанијата, задоволство од платата, поволностите, условите за работа.

Вработените од САД гласаа и посочија околу 100 најдобри компании за работа во таа земја, а меѓу нив своето место го најдоа и најуспешните.

Google, Delta Air Lines, Microsoft имаат оценка 4,5, додека Facebook, LinkedIn, Salesforce, Zoom Video Communications добија оценка 4,4.

Mastercard и Apple имаат ист рејтинг, додека Pfizer е оценет со 4,3. Ова се првите 10 компании, од оние најпознатите, во кои вработените би сакале да ја развиваат својата кариера.

Интересно, Google остана на врвот, иако помпезноста околу неговиот начин на деловно работење се зголемува деновиве. Имено, синдикатот на компанијата расте, работниците протестираат, додека работодавачот ги следи мејловите и го бара „кртот“.

Исто така, интересно е што Apple не беше ниту близу до врвот (ја зазеде 31-та позиција), беше престигнат од некои помали компании, но сепак е пожелно работно опкружување.

После овие 10 места се наоѓаат гиганти како што се Hilton, NIKE, Walt Disney Company, PayPal, Procter & Gamble, American Express, Slack, Marriott International, T-Mobile.

Поврзани вести

5G стартува масовно во Кина од 1 ноември

msp-admin

Зошто во Австралија панично се купува алкохол за време на пандемија?

msp-admin

Петров: Македонија како стартап и технолошки хаб во регионот (ВИДЕО)

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!