СТАНДАРД life
Секс и врски

Како се однесува жена на која и недостига секс?

Како што е лесно да се препознае кога жената е задоволна, односно дека мора да имала секс минатата ноќ, исто така е можно да се познае кога немала секс подолго време, и тоа по спротивни карактеристики.

Жената на која и недостига секс, колку и да се труди да го скрие своето незадоволство, ќе го подарува преку говорот на телото и постојаното нерасположение.

Сексот има релаксирачки ефект, па жената која е сексуално исполнета ќе биде опуштена и тоа ќе се забележи во нејзиното одење, односно ќе ги ниша колковите кога оди, додека жената на која и недостасува секс ќе изгледа затегнато.

Освен тоа, поради недостаток на окситоцин, хормон кој се лачи за време на оргазмот и делува како природен седатив, жената која нема секс ќе има лош сон и ќе биде ненаспана.

Ако апстиненцијата трае долго, ќе почнат да се забележуваат посериозни последици од недостаток на сон и жената може да изгледа постаро.

Сексот е еден од главните поттикнувачи за лачење на хормоните на среќата – ендорфин. Поради недостаток на овој хормон, жените знаат да бидат многу незгодни, па често ќе имаат изливи на гнев кон луѓето кои само ја погледнале чудно.

Недостатокот на секс значително влијае и на самодовербата, така што и жените на кои им недостига секс ќе имаат недостаток на самодоверба.

Кога ќе видите дека жената изгледа уморно, нервозно, фрустрирано, луто и нема самодоверба – не се расправајте со неа, понудете барем кафе, па можеби работите ќе тргнат во вистинска насока.

Важни правила за првиот секс во новата врска

Поврзани вести

Што се случува со нашиот мозок кога сме заљубени?

Radmila Tasevska

Може ли самозадоволувањето да го замени сексот?

Radmila Tasevska

Зрела љубов: Пет работи кои се менуваат во бракот по 40-тите

Urednik