Таг : Октомври

Регион

Сергеј Лавров во БиХ и Србија на 28 и 29 октомври

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе ги посети Сараево и Белград кон крајот на октомври, потврди во четвртокот портпаролката на Министерството за надворешни...
МАКЕДОНИЈА

12 октомври неработен ден за сите граѓани

Берта Китинска
Денот на народното востание 11 октомври (недела) е државен празник, а понеделник, 12 октомври е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија, соопшти денеска Министерството...
Забава

Од денес, за овие хороскопски знаци почнува најдобриот период

Берта Китинска
Од 1 октомври, на овие знаци ќе им тргне. Дојде време да решите некои ситуации што ве мачат подолго време или да започнете да реализирате...
СВЕТ

Русија ќе ја регистрира ВТОРАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНА до 15 октомври

Stefanija Kuzmanovska
Русија очекува да регистрира уште една потенцијална вакцина против Ковид од 19 до 15 октомври, објави денес агенцијата ТАСС, повикувајќи се на службата за заштита...
МАГАЗИН

Октомври ќе донесе промени во животите на овие 5 хороскопски знаци

Влатко Зорба
Октомври ќе донесе целосно блаженство на некои знаци од Зодијакот, што ќе означи крај на сите компромиси, на кои сте биле принудени и на сите...
СВЕТ

Оксфорд: Во октомври резултати од вакцината против коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Во октомври може да се знае дали вакцината што ја развива Универзитетот Оксфорд е ефикасна во борбата против коронавирусот. До тогаш ќе бидат познати резултатите...
СВЕТ

Градоначалник во Италија се заканува: Без секс до 31 октомври, тешко на секој што ќе го прекрши правилото

Stefanija Kuzmanovska
Градоначалникот на Месина, Катено Де Лука, познат по своите недипломатски и остри пораки, ги предупреди граѓаните во неодамнешното видео од неговиот кабинет да се почитуваат...
Компании и пазар

За 11,6 проценти повеќе одобренија за градење во октомври, нови 562 стана

Влатко Зорба
Во октомври годинава се издадени 308 одобренија за градење, за 11,6 проценти повеќе споредено со октомври лани, при што е предвидена изградба на 562 стана....
Компании и пазар

Раст од 4,2 отсто на индустриското производство во октомври

Влатко Зорба
Индустриското производство во октомври годинава во однос на октомври лани е зголемено за 4,2 отсто, додека во периодот јануари-октомври споредено со истиот период лани бележи...
Вести СВЕТ

Октомври годинава е најжешкиот досега регистриран на планетата

Октомври годинава е најжешкиот октомври досега регистриран на планетата, соопшти денеска европската Служба за климатски промени Коперникус, истакнувајќи дека се работи за петти последователен месец...