Таг : Октомври

СВЕТ

Градоначалник во Италија се заканува: Без секс до 31 октомври, тешко на секој што ќе го прекрши правилото

Stefanija Kuzmanovska
Градоначалникот на Месина, Катено Де Лука, познат по своите недипломатски и остри пораки, ги предупреди граѓаните во неодамнешното видео од неговиот кабинет да се почитуваат...
Компании и пазар

За 11,6 проценти повеќе одобренија за градење во октомври, нови 562 стана

Влатко Зорба
Во октомври годинава се издадени 308 одобренија за градење, за 11,6 проценти повеќе споредено со октомври лани, при што е предвидена изградба на 562 стана....
Компании и пазар

Раст од 4,2 отсто на индустриското производство во октомври

Влатко Зорба
Индустриското производство во октомври годинава во однос на октомври лани е зголемено за 4,2 отсто, додека во периодот јануари-октомври споредено со истиот период лани бележи...
Вести СВЕТ

Октомври годинава е најжешкиот досега регистриран на планетата

Октомври годинава е најжешкиот октомври досега регистриран на планетата, соопшти денеска европската Служба за климатски промени Коперникус, истакнувајќи дека се работи за петти последователен месец...
МАКЕДОНИЈА

Екстремно топло, со потпросечни врнежи во октомври

Влатко Зорба
Екстремно топло со потпросечни врнежи се карактеризира времето во втората половина од октомври. Од УХМР наведуваат дека според измерените вредности за среднодневната темпрература на воздухот...
Забава МАГАЗИН

Месечен хороскоп за октомври: Драма и пресврти кај сите хороскопски знаци

user2
Дознајте што овој месец ви носи во повеќе аспекти од животот, вклучувајќи ги првенствено здравјето, љубовта и работата. Овен Овој месец ќе вложувате многу енергија...