СТАНДАРД life

Римац

КОМПАНИИ

Римац откри како направил „автомобил без возач“ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Мате Римац, основач и косопственик на компанијата Римац автомобили, откри на Фејсбук дека компанијата направила „автономен автомобил“ во 2013 година. Кога истече договорот за тајност,...
КОМПАНИИ

Porsche инвестира уште 70 милиони евра во Rimac Automobile и го зголеми уделот на 24%

Влатко Зорба
Porsche дополнително ги зголеми своите инвестиции во Rimac Automobile, зголемувајќи го својот удел во компанијата на 24%. Со првичната инвестиција во 2018 година, Porsche се...