Стандард

Трговски дефицит

ЕКОНОМИЈА

Трговскиот дефицит во периодот јануари – ноември 2020 година изнесува 1.568.814.000 евра

Влатко Зорба
Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари – ноември 2020 година, изнесува 5.232.561.000 евра и бележи пад од 11,6%...
КОМПАНИИ

Трговски дефицит од над милијарда евра за седум месеци

msp-admin
Трговскиот дефицит во периодот јануари ‒ јули оваа година, изнесува 1.093.781.000 евра, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Вкупната вредност на извозот на стоки...
ЕКОНОМИЈА

За седум месеци трговскиот дефицит во Црна Гора надмина милијарда евра

Stefanija Kuzmanovska
Вкупната надворешнотрговска размена на Црна Гора од почетокот на годинава до крајот на јули изнесува 1,4 милијарди евра и се намали за 300 милиони или...
КОМПАНИИ

Трговскиот дефицит во САД порасна на 64,2 милијарди долари

msp-admin
Трговскиот дефицит на САД се зголеми за 7,2 проценти на месечна основа во март и достигна 64,2 милијарди долари. Американското Министерство за трговија соопшти дека...
КОМПАНИИ

САД се на добар пат за прв пат од 2013 година да пријават намалување на трговскиот дефицит

msp-admin
Трговскиот дефицит на САД се намали на најниско ниво во последните три години во ноември, откако извозот се зголеми во услови на замрзната трговија со...