Стандард
ЕКОНОМИЈА

Биткоин не е на списокот на десетте најважни криптовалути

Според списокот објавен од кинеските власти, Биткоин е на 12-то место на списокот на најуспешните криптовалути, а евалуацијата ја спроведе Центарот за индустриски развој (CCID).

Имено, на 18 јуни беше објавен новиот CCID Global Public Chain Technology Evaluation Index, а на списокот беа опфатени 37 најпознати и најуспешни криптовалути. Биткоин се рангира на 12-то место со 106,2 поени, а критериумите што се користат беа информации за основната технологија на криптовалутата и за применливоста, функциите, перформансите, безбедноста на трансакциите и, конечно, за тоа колку е децентрализирана валутата.

На прво место се најде валутата ЕОС, која има 156,1 поени, на второто TRON со 138.43 поени, во третото Ether со 136,4 поени. Четвртото и петтото место ги зафаќаат IOST и LSK со 130,3 и 119,3 поени, додека XRP е на 14-то место, со само 105 бода.

Фактот дека биткоин е на 12-то место се уште е успех, бидејќи го зазеде 17-тото место на минатогодишниот список.

Поврзани вести

Ангеловска: Мерката за субвенција на придонесите ја качи платата на 119.500 вработени

msp-admin

Генералниот директор на Светската трговска организација поднесува оставка

Stefanija Kuzmanovska

Зголемен индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во јануари

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!