Компании и пазар

„Дизелгејт“: Фолксваген ќе плаќа обештетување на сопствениците на дизел возила

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген во принцип мора да им плати обештетување на сопствениците на автомобили погодени од скандалот со емисијата на штетни гасови („дизелгејт“), пресуди водечкиот германски суд во понеделникот.

Сумата што компанијата треба да ја плати на германските возачи ќе зависи од километражата на автомобилот, соопшти федералниот суд.

Пресудата поставува значаен преседан за десетици илјади луѓе кои купиле возила со уреди кои лажно прикажуваат емисии на гасови, во скандалот што ги потресе Фолксваген и поширокиот автомобилски сектор од септември 2015 година.

Во судска постапка од југозападната германска држава Рајнланд-Палатинат, еден возач бара целосно рефундирање од Фолксваген за околу 31.500 евра како компензација за користен автомобил купен во 2014 година, пренесува ДПА.

Поврзани вести

Менаџерскиот тим на САСА, донесе одлука за ново зголемување на платите

Берта Китинска

Бинзините и дизелот поскапуваат за еден денар

Влатко Зорба

Pinterest стана трета социјална мрежа по големина во САД

Никола Поповски

Трошиме цел саат за спуштање филм од Интернет, а некаде тоа е готово за 2 минути

Влатко Зорба

Колку луѓе ќе банкротираат од пандемијата на корона вирусот?

Влатко Зорба

Деспотовски: Државата дава поддршка за младите, целта е да останат тука и своите бизнис идеи да ги реализираат во земјава

Влатко Зорба