Компании и пазар

Фолксваген ја одложи одлуката за изградба на фабрика во Турција

Автомобилскиот концерн Фолксваген ја одложи одлуката за изградба на фабрика во Турција, во момент кога Анката спроведува операција во Сирија, јави весникот „Ханделсблат“, повикувајќи се на свои извори.

Компанијата преговара со турската страна за изградба на фабрика во близина на Измир. Сепак, откако Турција почна офанзива во Сирија, раководството на Фолксваген не брза да го потпише договорот, пишува весникот.

– На целата ситуација гледаме со голема претпазливост, изјави претставник на Фолксваген за „Ханделсблат“.

На 9 октомври турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го објави почетокот на операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија против Курдската работничка партија и терористичката група Исламска држава.

Во новата фабрика во Маниса, во близина на пристаништето во Измир, планирано е да се произведуваат новите модели „Пасат“ и „Шкода Суперб“. Фолксваген ќе инвестира една милијарда евра во погонот. Планирани се 4.000 работници, а по 2022 година фабриката треба да произведува 300.000 возила годишно. За таа цел, Фолксваген регистрираше подружница во Маниса со капитал од 150 милиони евра.

Поврзани вести

Пивара Скопје донираше паркиралиште за велосипеди во Кавадарци

Влатко Зорба

МОТ: Кризата ќе влијае на над 80 отсто од работната сила

Stefanija Kuzmanovska

Дизелот поевтинува за два денара

Влатко Зорба

Италија затвора повеќе од 20 проценти од хотелите

Влатко Зорба

Тајсон ја полни касата на Барсa, канабисот е „виновен“ за сè!

Влатко Зорба

Коронавирусот за еден ден им „стопи“ скоро 38 милијарди долари на богаташите

Влатко Зорба