Компании и пазар

Приходите од Истанбулскиот канал ќе достигнат 1 милијарда долари годишно

Целта на проектот за изградба на Истанбулскиот канал е да се обезбеди безбедност на превозот, заштита на населението и животната средина. Ова го изјави турскиот министер за транспорт и инфраструктура, Јеит Турхан, за агенцијата „Анадолија“.

Тој го привлече вниманието на зголемениот обем на стоки што се транспортираат преку Босфорот.

Бројот на бродови што минуваат низ Босфор за 15 години е намален за 25%, додека во исто време обемот на товар е зголемен за 53%, рече министерот.

Според него, капацитетот на Истанбулскиот канал ќе биде 185 бродови дневно, додека преку Босфорот може да минуваат само 118 – 125 бродови на ден.

Целта на Турција е да создаде вештачки воден канал – алтернатива на Босфорот.

„Неговата моќност ќе биде скоро три пати поголема од онаа на Босфорот“, рече Турхан.

Според проценките на владата, оперативните приходи на идниот Канал првично ќе достигнат скоро 1 милијарда долари годишно.

Максималната моќност на каналот ќе биде 68.000 пловни објекти. Со поминување на 50.000 бродови годишно, приходите во турскиот буџет се очекува да достигнат 5 милијарди долари годишно.

Поврзани вести

Европа губи 11 милијарди долари годишно заради договорот меѓу Вашингтон и Пекинг

Влатко Зорба

Елон Маск е „новиот Стив Џобс“? Бил Гејтс не мисли така!

Влатко Зорба

Инстаграм нелегално чувал биометриски податоци на повеќе од 100 милиони корисници и тоа може скапо да ги чини?

Влатко Зорба

Димковски: Пандемијата од коронавирусот ги покачи откупните цени на оризот

Ангеловска: Целосно реализирани првите бескаматни кредити

Десетте најбогати семејства: Имаат повеќе пари од Германија, Велика Британија и Франција заедно

Stefanija Kuzmanovska