Технологија

Новиот 8K телевизор на Samsung нема никаква рамка (ВИДЕО)

Вестите за Samsung од CES потврдија дека компанијата подготвила QLED телевизор без странични рамки околу панелот. Уредот, наречен Q950, ќе биде достапен само со резолуција од 8K, што сугерира дека неговата цена ќе биде висока. Моделот е „дебел“ само 15 мм, но карактеристичен е соодносот екран-куќиште од скоро 99%, што според компанијата е највисок на пазарот. Samsung посочува дека кога се гледа на оддалеченост од 3 метри, рамката со дебелина од 2,3 мм исчезнува целосно и создава уште поневеројатно корисничко искуство.

Телевизорот работи со платформата Tizen и вклучува специјален режим на зголемување на резолуцијата, кој се потпира на нов Quantum и AI процесор за конвертирање на слики со помала резолуција до 8K, бидејќи на пазарот нема многу такви содржини. Моделот секако поддржува природна содржина од 8K, а корисниците ќе можат да гледаат видео со кодексот AV1. Компанијата работи со YouTube и други партнери за да обезбеди пристап до такви содржини.

AI, исто така, се користи за контрола на осветленоста на одделните делови на сликата за да се направи јасна и контрастна, дури и при силна амбиентална светлина. Компанијата исто така ветува подобрувања во мазноста на содржината од изворите на стриминг преку технологијата AI ScaleNet, што го компресира сигналот при излегување од изворот и потоа го враќа на ТВ. Овој додаток бара поддршка од другата страна и досега е достапен само на Amazon Prime Video.

Вештачкиот интелект помага и да се подобри звукот преку Object Tracking Sound + технологијата, со што се прилагодува движењето на екранот со звукот, за да се добие 5.1 опкружување. Моделот може дури и да го промени обемот на дијалозите ако има бучни амбиентални звуци – како што е од блендер или правосмукалка. Конечно, звучниците на уредот можат да станат дополнителни аудио канали кога се поврзани со новите звучни системи на компанијата, како што е Q800.

Телевизорот поддржува Bixby, Amazon Alexa и Google Assistant, доаѓа со оптимизирана верзија на Samsung Health со цел екран со пристап до содржини од различни партнери, обезбедува можност за прегледување содржина од повеќе извори со разделување на екранот (14 различни шаблони се достапни), нуди лесно начин за пренесување на слика од вашиот телефон само со допирање на ТВ и ја вклучува Digital Butler функцијата за контрола на повеќе уреди дома преку инфрацрвена технологија.

Поврзани вести

Протекоа податоци на 1,2 милијарди Интернет корисници

Влатко Зорба

Sony PlayStation 5 ќе излезе во продажба во Европа за 499 евра од ноември 2020 година

Влатко Зорба

Новиот HUAWEI Y5p доаѓа со FullView дисплеј и дизајн во бои

Влатко Зорба

Роботите спасуваат бизниси во услови на коронавирус

Влатко Зорба

Викендов турнир во „Дота 2“ за да се подигне свеста за опасноста од коронавирусот

Влатко Зорба

Apple подготвува нов производ

Влатко Зорба