СТАНДАРД life

Косово

Шоубиз

Дуа Липа: Поради моето искуство со Косово, разбирам низ што минуваат луѓето во Газа

Radmila Tasevska
Пејачката Дуа Липа проговори за војната во Газа во интервју за магазинот Rolling Stone. Таа објасни зошто секогаш ги истакнувала своите пропалестински ставови и уште...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи на регионална еконoмска конференција во Косово: Да ги искористиме нашите потенцијали и да создадеме конкурентен регион

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес учествуваше на регионалната...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи – Хајдари: Да создаваме економски политики за зголемување на меѓусебната соработка и подобрување на конкурентноста на Западен Балкан

Заменикот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, еднодневната работна посета во...
ЕКОНОМИЈА

СКСЗМ го вклучи Косово во извештајот на Светскиот Економски Форум

Влатко Зорба
Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија (СКСЗМ) во соработка со Бизнис Комората на Косово (БКК) постигнаа заеднички успех, со тоа што ја вклучија Република Косово во...
КОМПАНИИ

По одлуката на Косово, БЕСПЛАТЕН РОАМИНГ на Западен Балкан од 1 јули

Влатко Зорба
Од 1 јули 2021 година, граѓаните на Косово за време на нивниот престој во една од земјите на Западен Балкан, бесплатно ќе ја користат услугата...