Таг : Косово

Регион СВЕТ

Шапиќ: Не постои човек кој во сегашните околности би го признал Косово

Берта Китинска
Претседателот на Српската патриотски сојуз (СПАС), Александар Шапиќ, изјави дека во Србија нема човек што би ја признал независноста на Косово во сегашните околности и...
Регион

Дачиќ: Само незнајко и злобник може да каже дека сум деградиран

Влатко Зорба
Министерот за надворешни работи, Ивица Дачиќ изјави денеска дека функцијата претседател на српскиот парламент, според Уставот, е највисоката позиција што ја извршувал и дека само...
АНАЛИЗИ

Совет за безбедност за Косово: Опструкции, пофалби и остри предупредувања

Stefanija Kuzmanovska
Попречувањето на работата на Специјалниот суд за злосторства на ОВК, иднината на мисијата на ООН на Косово и преговорите меѓу Белград и Приштина доминираа на...
Регион

„Документот“ на Бајден за Косово го нема меѓу неговите публикации

Влатко Зорба
Некои приштински медиуми утрово објавија наводен документ од претседателската кампања на Џо Бајден, во кој тој најави промена на американската политика кон Белград и Приштина...
Регион

Бајден: Независноста на Косово е неповратен процес

Влатко Зорба
Во документот со наслов „Визија за односите со Албанија и Косово“, кандидатот за претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, изјави дека независноста на Косово...
Регион

Мустафа објави писмо од 2015-та во кое Могерини тврди дека ЗСО нема да има извршни овластувања

Влатко Зорба
Претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Иса Мустафа, објави писмо од поранешниот висок претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини,...
Регион

Османи: Не треба да се дозволува „босанизација“ на Косово

Влатко Зорба
Претседателот на Собранието на Косово, Вјоса Османи, вечерва по средбата со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, изјави дека...
Регион

Хоти: Нема дополнителни преговори за ЗСО

Влатко Зорба
Приштина нема да прифати дополнителни преговори за формирање на Сојуз на српски општини, на што инсистира Белград, беше објавено од кабинетот на премиерот Авдулах Хоти....
ЕУ

Решението за Косово е услов за пристапување во ЕУ, вели Борел

Влатко Зорба
Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Унијата не пропишува ништо „како решение за конфликтот Белград-Приштина“, но какво...
Регион

Тачи: Дијалогот меѓу Косово и Србија треба да биде само со една точка на дневниот ред

Влатко Зорба
Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека во Брисел и Вашингтон побарал дијалогот меѓу Белград и Приштина да има само една точка – прашањето за меѓусебно...