Таг : Работник

СВЕТ

Како една мала лага на работник во пицерија стави во целосна изолација дури шест милиони луѓе?

Stefanija Kuzmanovska
Во Јужна Австралија е воведен строг карантин затоа што едно лице заразено со коронавирус ги „лажело“ здравствените работници кои ги следат контактите, па мерките за...
Хроника

Работник од Прилеп почина од повреди здобиени на работно место

Влатко Зорба
Д.К. (64) од Прилеп, вработен во приватна фирма во прилепското село Бела Црква бил повреден и починал на местото на незгодата додека извршувал работни задачи....
Хроника

Педесет и седум годишен работник од Стајковци се здобил со тешки телесни повреди

Влатко Зорба
Педесет и седум годишен работник од скопско Стајковци се здобил со тешки телесни повреди, според неговото кажување, при извршување работни задачи во фирма на ул....
МАКЕДОНИЈА

59-годишен градежен работник е новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци

Влатко Зорба
Педесет и деветгодишен градежен работник е новиот позитивен на Ковид-19 во Кавадарци, за МИА потврди доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог при кавадаречкиот Центар за јавно...
МАКЕДОНИЈА

Почина првиот здравствен работник од Ковид 19 во земјава

Берта Китинска
Почина и првиот здравствен работник од Ковид 19, информираа од Фармацевтската комора. Станува збор за фармацевтскиот работник Петар Мојсоски од село Подгoрци, Струга. Според информациите...
СВЕТ

Работник на фарма заразен од животно: „Погрешно разбравме како се пренесува вирусот“

Stefanija Kuzmanovska
Работник на фарма во Холандија каде се одгледуваат куни поради извоз на крзно е заразен со коронавирус преку животните за кои се грижи, објави министерот...
ЕКОНОМИЈА

МЗЗПР предлага КОВИД-19 да биде признато како професионално заболување

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) предлага да се иницира ревизија на национално ниво на Проценките на ризик на сите работни места каде има...
Хроника

Градежен работник од Штип почина рано утринава

Берта Китинска
Градежен работник од Штип почина рано утринава, откако го потрупало поголема количина на песок. Основниот јавен обвинител, Ристе Бојаџиски  информира дека настанот се случил во...
СВЕТ

Работник во Амазон побарал поголема заштита од коровирусот и бил отпуштен од работа

Stefanija Kuzmanovska
Работник во Амазон кој предводеше протест во филијалата „Амазон“ во Њујорк претходно оваа недела е отпуштен од работа. Крис Смолс беше асистент менаџер во магацинот...