СТАНДАРД life

Денар

ЕКОНОМИЈА

Ангеловска-Бежоска: Немаат економски аргументи шпекулативните тврдења за курсот на денарот

Шпекулативните тврдења поврзани со курсот на денарот не се поткрепени со економски аргументи. Јавноста треба да биде спокојна – денарот останува стабилен, истакнува гувернерката на...
ЕКОНОМИЈА

Стабилноста на денарот е загарантирана, тврдат актуелниот и претходни гувернери

Денарот е стабилен со години, стабилен останува и во текот на корона кризата, и простор за загриженост нема. Народната банка гарантира дека денарот е и...
ЕКОНОМИЈА

НБ: Денарот е стабилен, објавите на онлајн-платформите не произлегуваат од реално тргување со валути

Влатко Зорба
„Имајќи предвид дека во некои медиуми и на социјалните мрежи има објави во коишто се коментираат девизни курсеви на онлајн-платформи, би сакале да укажеме дека...
ЕКОНОМИЈА

Бежоска: Гарантирам дека и во 2020 година денарот ќе биде стабилен

msp-admin
Народната банка и во 2020 година гарантира дека денарот ќе биде стабилен, вели гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за МИА. Како централна банка располагаат со...