Таг : МЕПСО

МАКЕДОНИЈА

Можно ли е да се воведе само евтина електрична енергија додека трае корона кризата?

Александар Тодески
Регулаторната комисија за енергетика е во консултации со ЕСМ, МЕПСО и ЕВН, за да се види дали е изводливо додека трае кризата со коронавирусот, домаќинствата...
МАКЕДОНИЈА

Град Скопје ќе ја отстрани галијата во Вардар кај МЕПСО

Градоначалникот Петре Шилегов изјави  дека една од трите галии во Вардар ќе биде отстранета. -Започната е постапка за отстранување на првата галија од Вардар. Сопственикот...
МАКЕДОНИЈА

МЕПСО: Забележани се дополнителни оштетувања на фасадата кои се опасност по безбедноста на луѓето

Берта Китинска
Минатонеделното невреме кое го зафати Скопје уништи дел од фасадата на МЕПСО. Во изјава за Стандард од АД МЕПСО истакнаа дека вештачењето е во тек,...
МАКЕДОНИЈА

Одлета стиропорот од фасадата на МЕПСО (фото)

Берта Китинска
Фотографии до нашата редакција стигнаа во кои се гледа како се распаѓа фасадата од задната страна на зградата на МЕПСО. ,,Освен што е криминален, кичерајски,...
ЕКОНОМИЈА

МЕПСО потпиша договори за изградба на далекуводот Битола-Елбасан и ТС Охрид

Влатко Зорба
Националниот електропреносен систем оператор АД МЕПСО денеска потпиша два договора во Владата вредни 35 милиони евра со „Енергоинвест“ од Сараево и „Кончар“ од Загреб за...
Хроника

Предизвикале пожар додека сечеле арматурно железо, направиле штета од над 21 милион денари

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против В.П.(55) од Р.Албанија, овластено лице во фирма од Албанија со седиште во Скопје, против Б.А.(33) од...
МАКЕДОНИЈА

МЕПСО: Немало дефект ниту прекин во напојувањето со електрична енергија од трансформаторската станица „Скопје 3“

Влатко Зорба
Демант на информацијата објавена во врска со прекин во снабдувањето со електрична енергија објавија од МЕПСО. Според нив, немало дефект ниту прекин во напојувањето со...
Компании и пазар

„Кросбоу“ ќе ја направи зелената енергија конкурентна на регионалниот пазар

Влатко Зорба
Електропреносните систем-оператори, производители на обновливи извори на електрична енергија и научни установи од 12 држави заеднички ќе работат на проект кој ќе овозможи да се...