СТАНДАРД life

Александар Петровски

ЕКОНОМИЈА

Мешовита македонско-руска меѓувладина комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка

Во Охрид денеска треба да се одржи 9. сесија на Мешовитата македонско-руска меѓувладина комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка. Комисијата, која се реактивира по период...
ЕКОНОМИЈА

„Дајмлер“ ќе отпушта работници, сака да ги намали трошоците за милијарда евра

Германскиот производител на автомобили „Дајмлер“  соопшти дека во следните три години има намера да заштеди вкупно милијарда евра со укинување на работни места во автомобилскиот...
ЕКОНОМИЈА

Германската економија во третиот месец од годината растела подобро од предвидувањата

Најголемата европска економија- германската, во третиот месец од годината растела подобро од предвидувањата, но и натаму со слабите 0,1 отсто, покажуваат официјалните германски статистички податоци....
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Домашната економија мора да биде отворена кон големите земји и пазари и да воспостави комуникации со руските компании

Руските компании да влезат на македонскиот пазар, да ги искористат бизнис поволностите што ги нуди земјава, да инвестираат и да реализираат заеднички проекти со македонските...
ЕКОНОМИЈА

Делегацијата на германското стопанство во државава го поздрави пролонгирањето на прогресивното оданочување

Делегацијата на германското стопанство во државава ја поздравува одлуката на Владата за прологирање на прогресивното оданочување. Оттаму денеска информираа дека уште на почетокот на годината...
ЕКОНОМИЈА

Иднината стигна: Гугл прави свој здравствен картон

Американскиот гигант Гугл се здружи со еден од најголемите здравствени системи во САД заради собирање на податоци за лична здравствена заштита на милиони луѓе. Попрецизно...
ЕКОНОМИЈА

Банкротираше најголемиот американски производител на млеко

Банкротираше најголемиот американски производител на млеко Дин Фудс. Компанијата постоела 94 години, но во последно време се борела на пазарот бидејќи Американците се помалку пијат...
ЕКОНОМИЈА

Промет од 23 милијарди долари за девет часа на „Денот на самецот“

Денот на самецот“ што како пандан на американските „Црн петок“ и „Сајбер понеделник“ пред десетина години го промовираше кинеската компанија „Али Баба“, веќе е празник...
ЕКОНОМИЈА

Сопственикот на Лего за еден ден изгубил 150 милиони долари

Милијардерите кои стојат зад производството на играчки Лего останале без 150 милиони долари за само еден ден. Како што пренесува Блумберг изгубиле милиони по само...