26.8 C
Скопје
24 септември, 2023
СТАНДАРД life

Мобилен оперативен систем

ТЕХНОЛОГИЈА

Android 11 презеде една петтина од паметните телефони и таблети во САД

Влатко Зорба
Android 11 оперативниот систем добива интензитет. Според најновите податоци, секој петти уред со Android – паметен телефон или таблет – во САД веќе е ажуриран...
ТЕХНОЛОГИЈА

Се појавија првите „скриншотови“ од Android 12

Влатко Зорба
Google нема да го дистрибуира Android 12 до есента. Сепак, развојот на оперативниот систем ќе започне за неколку недели. Првите верзии за програмерите ќе бидат...
ТЕХНОЛОГИЈА

Google го претстави Android 11 Developer Preview порано од очекуваното

msp-admin
Google традиционално ги претставува првите „Preveiw“ верзии на оперативниот систем во втората недела од март. Компанијата сега е пред предвидениот распоред бидејќи Android 11 Developer...
ТЕХНОЛОГИЈА

Note9 веќе ја добива стабилната верзија на Android 10 во Индија

msp-admin
На крајот на ноември, Samsung го започна процесот на надградба на сериите Galaxy S10 на стабилната верзија на Android 10, кон средината на декември ова...
ТЕХНОЛОГИЈА

Android 10 навлегува побрзо од претходните верзии

msp-admin
Ажурирањата на Android 10 сега излегуваат многу побрзо и мобилната платформа се проширува на корисниците побрзо од претходните верзии. Ова е благодарение на Google и...
ТЕХНОЛОГИЈА

Huawei: Не треба да го менуваме Android со друга платформа

msp-admin
Huawei не треба да бара алтернатива за Android. Треба само услугите на Google треба да бидат заменети. Ова го кажа потпретседателот на Huawei, Џој Тан,...