Таг : мозок

Технологија

МАСК САКА ДА ЈА ИСКОРЕНИ ДЕПРЕСИЈАТА: Чипови ќе пуштаат музика директно во мозокот

Stefanija Kuzmanovska
Милијардерот Елон Маск тврди дека неговата компанија „Neuralink“ работи на поврзување на човечкиот мозок и компјутерите, што ќе овозможи стримнг на музика „директно во мозокот“....
МАГАЗИН

Позната манекенка доживеа хорор во болница – за време на операција на мозокот се разбудила од анестезија

Stefanija Kuzmanovska
Моделот со австралиско потекло, Емили Сирс, доживеа вистинска драма кога лекарите ја разбудија од анестезија за време на тешка операција на мозокот. Откако имала напад...
АНАЛИЗИ

Како влијае „КОВИД-19“ на мозокот?

Влатко Зорба
Се појави нов образец кај пациентите кои се лекуваат во болниците во Њујорк од „КОВИД-19“ – освен температурата, кашлањето и немањето здив, некои се толку...
Забава МАГАЗИН

Она што прво ќе го видите на сликата зборува за тоа која ви е „посилна“ страна од мозокот

Мозокот е поделен на две половини, а една страна од мозокот ви е доминантна. Погледнете ја сликата и откријте која е. Доколку прво видовте маж,...
ВИДЕО/ФОТО МАГАЗИН

Жена свири на виолина додека и прават операција на мозок (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Пациентка во „King’s College“ болницата во Лондон свири на виолина, додека хирурзите и го оперираат мозокот, за да отстранат тумор, јави „Би-Би-Си“. Дагмар Тарнер има...
МАГАЗИН

Пациентка свири на виолина за време на операција на мозокот

Елена Даскалова
Во болницата Кингс во Лондон хирурзите изведувале операција за отстранување на тумор на мозок кај виолинистка која во текот на зафатот свирела. Дагмар Тарнер свирела...
Здравје и Храна МАГАЗИН

5 намирници кои ја саботираат работата на мозокот

Елена Даскалова
Вие сте она што го јадете, а со тоа се согласува и вашиот мозок. Добро е познато дека здравата исхрана ви обезбедува енергија, подобар имунитет,...
Забава МАГАЗИН

Почина Мари Фредриксон, пејачката на групата Roxette

Елена Даскалова
Мари Фредриксон, вокалот на една од најпознатите шведски и светски групи Roxette, почина на 9 декември, на возраст од 61 година, објавија швбедските медиуми. „Мари...