Таг : Париз

СВЕТ

Пресврт во Нагорно Карабах, се вмеша Париз

Stefanija Kuzmanovska
Париз не ја признава самопрогласената република Нагорно-Карабах, објави Министерството за надворешни работи на Франција. „На 25 ноември Сенатот усвои резолуција со која се повикуваат француските...
ЕУ

Париз и Берлин му нудат ново трансатлантско единство на Бајден

Влатко Зорба
Денес, Франција и Германија го повикаа новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, да го зајакне „трансатлантското единство“ на теми, меѓу кои се иранската нуклеарна програма...
Фудбал

Нејмар сака да го напушти Париз, сè поблиску до поранешниот клуб

Stefanija Kuzmanovska
Нејмар, фудбалерот на Пари Сен Жермен, не е заинтересиран за продолжување на договорот со францускиот шампион, кој важи до 2022 година. Како што дознава шпанскиот...
Други спортови

Рафа Надал стигна до 1.000 победи во кариерата

Влатко Зорба
Рафаел Надал постигна одличен резултат со победата над Фелисијано Лопез на Мастерсот во Париз – тој стана четвртиот тенисер во историјата со најмалку 1.000 победи....
Вести

Париз: Совладан човек кој и се заканувал на полицијата со ножеви

Влатко Зорба
Француската полиција денес совлада маж во Париз кога им се закани на полицајците со два ножa, изјави полициски извор. Во 15-тата област на Париз, полицијата...
Вести

Егзодус од Париз во пресрет на новиот карантин (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Граѓаните на Париз масовно се обидуваат да го напуштат градот пред да стапат на сила новите ограничувања во борбата против пандемијата. Колоните на возила кои...
СВЕТ

Приведени 15 лица за време на истрагата за обезглавениот професор во Париз

Stefanija Kuzmanovska
Вкупно 15 лица, вклучително и четворица студенти, се во притвор во рамките на антитерористичката истрага за убиството на учителот Самуел Пати во околината на Париз...