СТАНДАРД life
Фитнес

На што навистина треба да внимавате кога вежбате за време на екстремни жештини?

Високите температури на кои сме сведоци деновиве можат да создадат предизвици на тренинзите на кои сме навикнати.

Но, без разлика дали сме професионални спортисти или само почетници во фитнесот, можеме безбедно и ефикасно да се прилагодиме на тоа.

Затоа Кристијан Тин Армстронг, професор по кинезиологија и личен тренер со долгогодишно искуство ни дава совети.

Еве што вели тој:

1. Хидратацијата пред се друго

Хидратацијата е клучна. Но, покрај вода, конзумирањето на хидратантна храна како што се лубеница, краставици, лимони, грејпфрут и лимета исто така може да помогне во одржувањето на хидратацијата. Оваа храна, богата со вода и електролити, може да биде корисна за враќање на резервите на телото што ги губиме со потење.

2. Прилагодете го интензитетот и видот на тренингот

Топлината и влажноста може да ја намалат нашата способност да вежбаме со ист интензитет како и обично. Започнете со помалку интензивни тренинзи и постепено прилагодувајте се на топлината. Некои форми на вежбање, како што се јога, пилатес или лесни вежби за сила се посоодветни за високи температури.

3. Слушајте го вашето тело

Научете да ги препознавате симптомите на прегревање, како што се вртоглавица, гадење и престанок на потење. Ако почувствувате какви било симптоми, веднаш престанете да вежбате. Вашето тело е најдобар показател за тоа колку можете безбедно да се изложите на вежбање на топлина.

4. Изберете го вистинското време и место за вежбање

Раните утрински или доцните вечерни часови обично се најстудените делови од денот. Ако можете, вежбајте во овие периоди. Исто така, изберете места кои даваат сенка, како паркови или шуми.

5. Облечете се „мудро“

Облечете се во лесна облека што дише која ја апсорбира потта и помага во одржување на телесната температура. Светлите бои подобро ја рефлектираат сончевата светлина и помагаат телото да биде поладно.

6. Внимавајте на исхраната

Лесните оброци пред вежбање може да спречат непријатност за време на тренингот. Исто така, внимавајте на внесувањето на електролити со храна или спортски пијалоци за да може телото да функционира правилно.

7. Избегнувајте дехидрирачки супстанции

Намалете го внесот на кофеин и алкохол, што може да придонесе за дехидрација. Наместо тоа, изберете пијалоци кои ја подобруваат хидратацијата, како обична вода или кокосова вода.

8. Искористете ги предностите на водените активности

Ако имате пристап до водни тела, пливањето и водниот аеробик може да бидат исклучително корисни во текот на топлите летни денови. Овие активности помагаат да се олади телото притоа обезбедувајќи одличен кардио тренинг.

9. Заштитете се од сонцето

Заедно со кремот за сончање, не заборавајте капа и очила за сонце. Сончевите зраци можат да бидат исклучително силни во текот на летото, па затоа е важно да ги заштитите кожата и очите за време на тренинзите на отворено.

10. Спијте квалитетно

Добриот сон е клучен за закрепнување на телото, особено кога е изложен на дополнителен стрес како што е вежбањето на жештина. Погрижете се да спиете доволно за да може вашето тело да функционира правилно.

11. Контролирајте го дишењето

Правилното дишење може да помогне да се регулира температурата на телото. Обидете се да дишете длабоко низ носот и издишете преку устата.

12. Користете влажни крпи

Влажните крпи можат да бидат одлични за да се обезбеди моментално ослободување од топлината. Ставете ги преку вратот или челото за брзо ладење за време на тренингот.

13. Секогаш имајте го вашиот мобилен телефон при рака

Во текот на жешките летни месеци, секогаш е добра идеја да го имате мобилниот телефон со себе додека вежбате. Во случај на итност, ќе можете брзо да повикате помош.

14. Бидете свесни за временската прогноза

Останете информирани за временската прогноза. Ако се очекуваат екстремни горештини, размислете да го одложите тренингот.

15. Слушајте го вашиот пулс

Користете паметни часовници кои го мерат пулсот за да следите колку напорно работи вашето тело. Топлината може да го зголеми пулсот, затоа внимавајте да не го пренапорите телото.

Поврзани вести

Што се случува со телото кога ќе надминете 10.000 чекори дневно?

Urednik

Тренер откри која вежба е најефикасна за отстранување на салото на рацете

Urednik

Како до стегнат задник – со овие 3 лесни вежби!

Radmila Tasevska