Таг : Жени

СВЕТ

„Марш на жените“ во Минск: Полицијата не успеа да го спречи протестот

Stefanija Kuzmanovska
Неколку новинари и сниматели беа приведени додека известуваа за протестот на опозицијата во центарот на градот организиран од жени. Еден од нив е ослободен во...
МАГАЗИН

Џорџ Клуни има одличен совет за жените со „вишок килограми“

Stefanija Kuzmanovska
Мажите како Џорџ Клуни се толку ретки што скоро секоја негова реченица може да се стави во книги за бонтон, рече актерката Џулија Вилан која...
МАКЕДОНИЈА

Семејното насилство е во подем во време на кризи: „Молчењето не е решение“

Берта Китинска
Акциајта „Молчењето не е решение“ има за цел да го подигне нивото на свеста за семејното насилство во време на кризи, епидемии и пандемии. „Најчести...
Скопје

Две бездомни жени со здравствени проблеми цел месец живеат на улица во скопски Капиштец

Берта Китинска
Жениве се на улица!! Месец дена!! Избркани и со здравствени проблеми!Социјално не реагира, брза помош не доаѓа!!, вака гласи објавата која се шири на социјалните...
ЕКОНОМИЈА Компании и пазар

Во Македонија 964 илјади работоспособни граѓани: Мажите и натаму подоминантни од жените

Пораст на активното население во земјава се бележи во изминатиот период од 10 години. Статистиката покажува дека лани имало 964.014 работоспособни граѓани што е за...
МАГАЗИН

Жените во овие три хороскопски знаци се најпривлечни за мажите

Stefanija Kuzmanovska
Жените во овие хороскопски знаци ги привлекуваат мажите без никаков напор. Нивното тајно оружје е харизма, а привлекуваат внимание каде и да се појават, пишува...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Жените и е-трговијата ќе одиграат клучна улога во закрепнувањето од Ковид-19

Stefanija Kuzmanovska
Владите треба да го дадат својот придонес за да го олеснат патот за жените во водењето бизнис, да креираат регулативи и платформи за поврзување кои...
МАКЕДОНИЈА

Екслицитни клипови и фотографии со девојки од Гевгелиско препраќани на Вибер, Месинџер

Порнографски видеа и фотографии со експлицитна содржина со девојки и жени од Гевгелија и околината се споделуваат на пораки преку Вибер и Месинџер. Случајот е...
ЕКОНОМИЈА

Листа на држави најдобри за жени, еве како стои Македонија

Stefanija Kuzmanovska
Во новиот извештај којшто неодамна го објави светскиот бизнис магазин Ceoworld, Шведска е рангирана како најдобра земја на светот за жени. На овој список се...
АНАЛИЗИ

Поради пандемијата на Западен Балкан најмногу ќе страдаат жените и младите

Stefanija Kuzmanovska
Во вториот квартал, Западен Балкан ќе изгуби 11,6 проценти од работното време заради последиците од пандемијата, жените и младите ќе бидат во најголема неизвесност поради...