Таг : Јовановиќ

МАКЕДОНИЈА

Јовановиќ сe сели во Австрија: „Ако работите се одвиваа како што требаше, се уште ќе бев во Македонија“

Влатко Зорба
Професорот Бранимир Јовановиќ, кој беше дел од тимот на министерот за финансии Драган Тевдовски, од 1 октомври почнал со работа како професор економист во Виенскиот...
СТАВ

Јовановиќ: 7 прашања кои ме мачат за четвртиот пакет економски мерки

Влатко Зорба
1. Зошто поддршката за плати повторно ќе се дава преку фирмите, наместо да се дава директно на работниците, и дали повторно ќе видиме како овие...
МАКЕДОНИЈА

Пелени се делат на дебата на Канал 5

Влатко Зорба
Во вчерашното издание на „Само вистина“ на Канал 5 по тензичната атмосфера помеѓу двајцата гости Сашо Тасевски и Ненад Јовановиќ, на крајот дојде до помирување,...
СТАВ

Јовановиќ: Од нас зависи дали соседите ќе ги гледаме како пријатели или како душмани

Влатко Зорба
Од една страна, практично до вчера, ние 27 години гаевме отворено непријателство со Грците, се џилитевме едни со други, се силевме и си пркосевме со...
Политика

Зад протестите не се крие разнишувањето на власта туку позицијата на Мицкоски, вели Јовановиќ

Берта Китинска
Сметам дека ВМРО-ДПМНЕ прави мобилизација со протестите бидејќи во овие моменти се пресиспитува самиот Христијан Мицкоси и неговата позиција, вели политичкиот аналитичар Ненад Јовановиќ во...
СТАВ

Јовановиќ: Министерката Нина ѝ доделила државна помош од 11.000 евра на претприемничката Ангеловска!

Влатко Зорба
Министерката Нина ѝ доделила државна помош од 11.000 евра на претприемничката Ангеловска! Каква солидарност, каква хуманост во оваа тешка криза! Големиот чин е само уште...
СТАВ

Јовановиќ: Државните функции се за луѓе кои се спремни да му служат на јавниот интерес, а не за луѓе кои гледаат како да остварат лична корист од секоја ситуација

Влатко Зорба
Не знам дали Министерката за финансии знаеле дека банката ќе оди во стечај кога ги повлекла парите. Не имплицирам дека знаела, си има државни органи...
ЕКОНОМИЈА

Јовановиќ: Покачувањето на струјата е удар врз 755.000 сиромашни граѓани

Берта Китинска
Поранешниот советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ, смета дека поскапувањето на струјата е политичка одлука. „Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е...