Таг : транспорт

Политика

Владата распишува тендер за авионски превоз за македонските државјани во странство

Влатко Зорба
Согласно Уредбата со законска сила за организирање авионски превоз на македонски граѓани со моментален престој во странство за време на вонредната состојба, Владата на Република...
Интервју МАКЕДОНИЈА

Сугарески: Хаосот кој владееше во градежниот сектор мораше да се стопира

Влатко Зорба
Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески во интервју за Стандард вели дека бројките се доказ дека ресорот „транспорт“ бележи одлични резултати во реализација на...
Политика

Сугарески: Тие што сега се обидуваат лажно да продаваат “обнова”, народните пари ги испумпаа на оф шор сметки

Влатко Зорба
-После 2 и пол години од падот на режимот на Груевски, доаѓа ред да повлечеме линија. Да се погледнеме очи во очи со граѓаните, кои...
Компании и пазар

Uber стартува со хеликоптерски транспорт до аеродромот „Џон Ф. Кенеди“

Влатко Зорба
Компанијата за споделено патување Uber Technologies наскоро ќе започне со хеликоптерски летови до Меѓународниот аеродром „Џон Ф. Кенеди“, кои корисниците ќе ги повикаат преку мобилна...