Стандард

БИЗЛАЈФ

БИЗЛАЈФ

10 навики кои откриваат дека сте пораснале во сиромашно семејство

Влатко Зорба
За жал, не сите луѓе можат да го наречат своето детство среќно. Некои од нив имаат проблеми со семејството, други – со своите врсници или...
БИЗЛАЈФ

Прогласени најдобрите градови за работење од далечина, неколку се од соседството

Влатко Зорба
Најдобар град за далечинско работење во светот за 2021 година е главниот град на Естонија, Талин. Во него, дигиталната економија напредува и 99% од јавните...
БИЗЛАЈФ

10 „жешки“ работни места – и како да започнете

Влатко Зорба
Пандемијата Ковид-19 испрати безброј луѓе да работат од далечина – од своите домови. Позициите на растојание се веќе доста популарни и во огласите се зголемија...
БИЗЛАЈФ

Компанија во која работниците можат еднаш да одат во тоалет БЕСПЛАТНО, а потоа си плаќаат

Влатко Зорба
Во обид да ја зголеми продуктивноста, кинеската компанија Anpu Electric Science and Technology донесе контроверзна одлука да го казни секој работник кој оди во тоалет...
БИЗЛАЈФ

3 докажани начини да заштедите при купување: Не функионира само за оние кои не пробале

Влатко Зорба
Разликата во цената помеѓу два производи е 10 денари, што ви се чини безначајно, па затоа не ни обрнувате внимание, нели? Сепак, замислете да купувате...
БИЗЛАЈФ

Најмалку се „шверцуваат“ во Европа: Само 2% од патниците не плаќаат билети

Влатко Зорба
Не е тајна дека многу луѓе се возат бесплатно на јавен превоз, иако треба да купат билет, т.е. – се „шверцуваат“. Ситуацијата е поалармантна во...
БИЗЛАЈФ

Подготвувањето храна кај жените зафаќа 37% од домашните активности, кај мажите само 12%

Влатко Зорба
Подготвувањето храна кај жените зафаќа 37% од домашните активности, додека кај мажите само 12%. Исто така, миењето садови кај жените зафаќа 16% од домашните активности,...
БИЗЛАЈФ

Поранешен вработен на Мерцедес со БАГЕР направил штета на компанијата за 2 МИЛИОНИ ЕВРА

Влатко Зорба
Откако бил отпуштен, работник во фабриката Мерцедес во Виторија на северот од Шпанија украл багер од градилиштето и луто уништил повеќе од 50 возила Вито...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!