Стандард

БИЗЛАЈФ

БИЗЛАЈФ

Ги запознаваме ретките болести: Хипотириодизам конгенитал

Влатко Зорба
Вродениот хипотироидизам е состојба која се карактеризира со недостаток на тироидни хормони при раѓање. Најчесто е предизвиканa од нарушен развој на тироидната жлезда (дисгенеза) или...
БИЗЛАЈФ

Пентхаус продаден за рекордни 59 милиони долари: Закрепнува пазарот на луксузни станови

Влатко Зорба
Гигантот „CK Asset Holdings Ltd.“ на тајкунот Виктор Ли од Хонг Конг продаде луксузен стан за рекордни 59 милиони долари, што е дополнителен знак дека...
БИЗЛАЈФ

На Виена и недостасуваат традиционалните балови во февруари, загубите се над 150 милиони евра

Влатко Зорба
Иако во Австрија беа укинати некои ограничувачки мерки воведени за борба против коронавирусот, сезоната на големи балови, што традиционално се одржува во февруари, е откажана....
БИЗЛАЈФ

Ги запознаваме ретките болести: Пјер-Робен синдром

Влатко Зорба
Пјер-Робен синдромот како ретка болест претставува вродена аномалија на лицето и дишните патишта која се јавува кај околу едно од 10.000 новороденчиња. Овој синдром е...
БИЗЛАЈФ

Ги запознаваме ретките болести: Презистентна клоака

Влатко Зорба
Клоаката е структура од која, за време на ембрионалниот развој, се развиваат органите на уринарниот и репродуктивниот систем. Перзистентната клоака е редок недостаток при раѓање,...
БИЗЛАЈФ

Која земја од регионот има најмногу неработни денови?

Влатко Зорба
Од сите земји во светот, Камбоџа е на врвот на листата според бројот на национални празници, со дури 28 од нив кои се одбележуваат годишно....
БИЗЛАЈФ

Загадувањето од фосилни горива убива до 10 милиони луѓе годишно

Влатко Зорба
Загадувањето на воздухот е „тивок убиец“, заклучи група американски и британски научници кои ги објавија резултатите од нивното истражување во најновиот број на списанието „Environmental...
БИЗЛАЈФ

Ќерката на Бил Гејтс: Жал ми е што не ми ставија чип во вакцината

Влатко Зорба
Џенифер Гејтс, најстарата ќерка на коосновачот на Мајкрософт – Бил Гејтс, се пошегува со теориите на заговор за тајната инсталација на чипови во телото кога...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!