Стандард

топ-вести

ЕКОНОМИЈА

ММФ ја ревидира стапката на раст за македонската економија

Влатко Зорба
Меѓународниот монетарен фонд во најновиот изештај ја ревидира стапката на раст за македонската економија годинава од три во априлската прогноза на 3,2 проценти. За наредната...
ЕКОНОМИЈА

Новиот минималец ја донесе Македонија на второ место во регионот

Влатко Зорба
Минималната плата од 14.500 денари ќе ја качи Македонија помеѓу земјите со највисоки плати во регионот, покажуваат статистиките. Со зголемувањето, кое ќе изнесува 235 евра,...
ЕКОНОМИЈА

Минималецот ја качува и просечната плата – За две години раст од 3.500 денари

Влатко Зорба
Минималната плата ќе изнесува 14.500 денари, по преговори со бизнис секоторот и синдикатите, најави премиерот Зоран Заев на прес конференција. Во разговорите имало различни мислења...
ЕКОНОМИЈА

Нова цена за стандардниот приклучок на струја

msp-admin
Регулаторната комисија за енергетика наредната недела ќе објави нова цена за стандардниот приклучок на струја, којашто, според претседателот на РКЕ Марко Бислимоски, ќе биде пониска...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска-Герберих: Трговската размена со Германија порасна за 18%

msp-admin
На првата официјална средба помеѓу министерката за финансии Нина Ангеловска и амбасадорот на Германија Томас Герберих беше нагласен растечкиот тренд на трговската соработка, како и...
ЕКОНОМИЈА

Изгласан дополнителниот ребаланс на Буџетот за 2019 година

msp-admin
Пратениците денеска со 56 гласови „за“ го изгласаа дополнетиот ребаланс на Буџет за 2019 година, со кој според Владата, се врши алоцирање средства онаму каде...
АНАЛИЗИ

Латиноамериканците ја одржуваат економијата на САД жива

msp-admin
Импресивен факт: Ако Латиноамериканците во САД беа независна економија, нејзиниот бруто-домашен производ би бил најбрзорастечки меѓу развиените економии во светот. Латиноамериканскиот БДП во САД сега...
АНАЛИЗИ

Грчката економија – феникс, но со едно крило

msp-admin
Опишувањето на грчката економија како феникс, воскреснатa од пепелта на кризата, е соодветна метафора за земја како Грција. Сепак, можеби е рано да се митологизира...
ЕКОНОМИЈА

СБ: Северна Македонија продолжува со позитивни трендови во економијата, растот 3,1 отсто

Влатко Зорба
Светска банка ја ревидира стапката на економски раст за годинава од 2,9 на 3,1 отсто. Во најновиот регионален извештај оценува дека Северна Македонија и Косово...
ЕКОНОМИЈА

Стопанската комора: За образованието да се одвојат 5 проценти од БДП

Влатко Зорба
Стопанската комора на Македонија бара да се зголемат средствата од Буџетот за финансирање на образованието од сегашните 3,7 проценти од БДП на 5 проценти од...