Стандард

Нафта

КОМПАНИИ

Земјите произведувачи на нафта се договорија да го намалат производството

msp-admin
Членови на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и други производители на нафта се согласија да ги зголемат цените на нафтата со тоа што...
КОМПАНИИ

Димитриеска-Кочоска: Не ни е потребно зголемување на акциза која ќе ја продлабочи сиромаштијата

msp-admin
Дополнителниот заменик министер за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска на својот Фејсбук профил сподели дека во овие тешки моменти, државата треба да најде начин максимално да...
КОМПАНИИ

Ангеловска: Подготвуваме анализи за акцизата на нафтените деривати

msp-admin
Министерката за финансии Нина Ангеловска на денешната прес-конференција најави дека во подготовка се анализи во врска со акцизата на нафтените деривати, вклучително и за екстра...
КОМПАНИИ

Русија постигна договор со ОПЕК за намалување на производството на нафта

msp-admin
Како дел од договорот постигнат со земјите на ОПЕК, Русија изрази подготвеност да го намали производството на нафта за 14 проценти, или 1,6 милиони барели...
ЕКОНОМИЈА

Цените на нафтата и понатаму паѓаат: Блокадата ширум светот поради КОВИД-19 ја намали побарувачката

Stefanija Kuzmanovska
Цените на нафтата паднаа денес, откако блокадите воведени низ целиот свет за да се спречи ширењето на коронавирусот, ја намали побарувачката за овој енергенс и...
ЕКОНОМИЈА

Од полноќ повисоки цени на горивата

Берта Китинска
Малопродажните цени на бензините и дизелот од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе...
КОМПАНИИ

Нафтата падна на најниско ниво во последнава година, како ќе реагира ОПЕК+?

msp-admin
Цените на нафтата од најголемите глобални марки паднаа на најниско ниво во последнава година. Во вторникот, сепак котите пораснаа во очекување на активности на земјите...
ЕКОНОМИЈА

Заради стравот од последиците од коронавирусот, четири дена по ред паѓаат цените на нафтата

Падот на цените на нафтата на светските пазари минатата недела, четврти ден по ред, и тоа за повеќе од четири отсто, е последица на стравувањата...
ЕКОНОМИЈА

Расте цената на нафтата по кризната ситуација на Блискиот Исток

Берзите изреагираа на кризната ситуација на Блискиот Исток по американскиот воздушен напад во Иран и убиството на генералот Касим Сулејмани, цената на нафтата денеска порасна,...
АНАЛИЗИ

Кои се главните ризици за инвеститорите во Блискиот исток во 2020 година?

msp-admin
Светлината на рефлекторите на светската берза паднаа во април врз дебито на саудиската државна нафтена компанија „Арамко“, која успеа да собере 12 милијарди американски долари...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!