Категорија : ЕКОНОМИЈА

ЕКОНОМИЈА

Сопственикот на Лего за еден ден изгубил 150 милиони долари

Милијардерите кои стојат зад производството на играчки Лего останале без 150 милиони долари за само еден ден. Како што пренесува Блумберг изгубиле милиони по само...
ЕКОНОМИЈА

СКСЗМ прогласи „Топ 100“ најголеми, најмоќни и најуспешни компании

Ивана Рамаданова
Компанијата „Варадар Доломит“ е најуспешна компанија за 2018 година во изборот „Топ 100“ што го направи Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ), а меѓу најдобрите...
Компании и пазар

Алибаба очекува 15 милијарди долари од продажба на акции

Влатко Зорба
Кинескиот онлајн гигант за малопродажба „Алибаба“ се надева дека ќе собере до 15 милијарди американски долари во почетната јавна понуда (ИПО) во Хонг Конг. Продажбата...
Компании и пазар

АФПЗРР исплати близу 17,4 милиони денари за субвенци за откупена пченица од домашно производство

Влатко Зорба
Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, денеска на сметките на откупувачите на пченица од домашно производство, исплати близу 17,4 милиони денари. Директорот...
Компании и пазар

Богатството на милијардерите е намалено на глобално ниво за 388 милијарди долари

Влатко Зорба
Најбогатите луѓе на светот „осиромашија“ лани поради геополитичките превирања и нестабилни пазари за првпат во изминатите 10 години, според истражувањето на швајцарската банка УБС и...
ЕКОНОМИЈА

Како инстант нудлите станаа најголемиот јапонски изум во 20 век?

Најголемиот изум на Јапонците во 20 век како тие сами кажуваат се инстант нудлите. Оваа храна е создадена како одговор на недостаток од храна во...
ЕКОНОМИЈА

„Дуинг бизнис“ ќе ги оценува и државните тендери

До година во рејтингот „Дуинг бизнис“ на Светската банка (СБ) ќе се појави нов индикатор за оценка на процедурите за државни тендери, соопшти Банката. Ќе...
ЕКОНОМИЈА

НБ очекува раст од 3,8 отсто во 2020 година

Влатко Зорба
Македонската економија годинава ќе порасне за 3,5 отсто, а наредната за 3,8 проценти, се најновите проекции на Народната банка што денеска ги соопшти гувернерката Анита...
ЕКОНОМИЈА

Јанкуловски: Репер за развој на инфаструктурата треба да биде она што се вика нормално ниво во ЕУ

Влатко Зорба
Состојбата на патната инфаструктура е клучна за економскиот развој, конкурентноста на економијата, привлекувањето инвестиции… Старите патишта треба да се обновуваат, а новите да се градат...