СТАНДАРД life

Битиќи

ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Компаниите и граѓаните ќе добијат транспарентен и отчетен систем за државна помош

„Планот за економски раст, донесен во 2017 година, има за цел да одговори на барањата на домашните компании за да се овозможи транспарентна поддршка, со...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи-Кундурос: Економската соработка помеѓу С. Македонија и Грција е традиционално на високо ниво

Заменикот на Претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес оствари средба со...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи и Хоџа во посета на ХС Злетовица: Хидросистемот е значаен ресурс и работиме посветено за да ги оствари сите потенцијални функции

“Владата на Република Северна Македонија континуирано работи на подобрување на условите за живот на граѓаните во целата земја, врвен приоритет ни е да го поттикнеме...
ЕКОНОМИЈА

Недела неработен ден – Трговските објекти ќе работат една смена и ќе уплаќаат 2% од приходите во недела за изградба на градинки, работниците ќе добиваат 100% повисока дневница

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, гостуваше во емисијата „24 отворено” на Телевизија 24,...
ЕКОНОМИЈА

Објавен јавниот повик за поддршка на угостителската дејност, ќе се поддржат околу 6 илјади компани и 17.000 вработени, вкупната поддршка може да достигне 9,9 милиони евра

Влатко Зорба
„Денес е објавен јавниот повик за финансиска поддршка на угостителите регистрирани со шифри на приоритетна дејност: 56.10, 56.29 и 56.30, кои беа затворени со одлука...
ЕКОНОМИЈА

Два милиони евра неповратни средства за поддршка на проекти на старт-ап и спин-оф компаниите

Влатко Зорба
Заменикот на претседатеот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори, Фатмир Битиќи и директорот на Фондот за Иновација и Технолошки развој Коста...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: За 8 месеци потпишани се 53 договори за поддршка на инвестиции на домашни и странски компании

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи на денешното отворање на фабриката на „Гересхајмер“ истакна дека...
ЕКОНОМИЈА

Потпишан договор за државна помош со Дрекслмајер

Влатко Зорба
Заменикот на претседатеот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори, Фатмир Битиќи и управителите на Дрекслмајер, Јозеф Кауфман и Лукас Мирингер, денес...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи на средба со Лукаревска: УЈП е еден од најважните столбови на економијата

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и директорката на Управата за јавни приходи, Сања...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи на средба со СКМ: Четирите пакети економски мерки реализирани со 87% успешност

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денес оствари он-лајн средба со Управниот одбор на...