СТАНДАРД life

Битиќи

КОМПАНИИ

Битиќи: ФИТР покажа како треба и како се поддржуваат луѓето кои имаат добри идеи

msp-admin
Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи на презентацијата на 84 старт-ап компании,...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Четвртиот сет на мерки, ќе ги рефлектира реалните потреби на компаниите и на граѓаните

Берта Китинска
Вицепремиерот за економски прашања, координацијана економские ресори и инвестиции Фатмир Бетиќи денеска на средба со претседателот на Стопанската комора на Северозападна Македонија, Неби Хоџа и...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Поддршката на микро, малите и средни компании ќе биде значителна

Берта Китинска
Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација на економските ресори, Фатмир Битиќи, во насока на продолжување на дијалогот помеѓу Владата и...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Во септември ќе биде донесен четвртиот пакет на економски мерки

„Во процес на креирање е  четвртиот пакет на економски мерки за справување со корона-кризата ќе следува дури во септемвр, пакетот ќе биде донесен откако ќе...
КОМПАНИИ

Битиќи: Докажавме дека и во време на пандемија може да се зачуваат работните места

msp-admin
„Политиките кои ги води СДСМ даваат успех затоа што се засноваат на човечкиот капитал и на креирање нови работни места и затоа имаме рекордна намаленост...
КОМПАНИИ

Битиќи: Поднесени се 34.000 апликации за финансиска помош за компаниите

msp-admin
За мерката за финансиска поддршка од 14.500 денари за исплата на плата за вработени, до вчера аплицирале 34.000 компании, а 90 проценти од барањата се...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Картичка со сума од 9.000 денари за активните невработени лица

Третиот пакет мерки кој Владата го усвои изнесува 355 милиони евра, или 5,5 отсто од бруто домашниот производ, а со него ќе бидат опфатени 730.000...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Средствата од КОВИД акцизата ќе се искористат за поддршка на стопанството, здравстениот систем и полицијата

Берта Китинска
Сегашното благо покачување на цената е оправдано бидејќи доаѓа во период кога се бориме со пандемијата КОВИД 19 . Зголемувањето на акцизата е привремена мерка...