Стандард

ЕКОНОМИЈА

ЕКОНОМИЈА

Шахпаска: Пет посто повисока плата за месец септември ќе добијат вработените во јавниот сектор

msp-admin
Јагода Шахпаска, пратеничка од СДСМ и коалицијата, во денешната изјава истакна дека вработените во јавниот сектор ќе добијат за пет посто повисока плата за месец...
ЕКОНОМИЈА

10 милиони евра грант од Еиб за Северна Македонија

msp-admin
Забрзувањето на европските интеграции носи позитивни економски резултати. Вчера на самитот на Економист во Скопје, регионалниот директор на ЕИБ Матео Ривелини најави дека се доделува...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Очекувам 2019 година да биде најуспешна во последните 15 години

Влатко Зорба
Оценката на економската успешност е комплес на бројки што треба да се гледаат интегрално. Успешноста не се мери само по еден параметар, туку по цел...
ЕКОНОМИЈА

Проблемите на градежништвото во фокусот на Симпозиумот на градежни конструктори

msp-admin
Градежната дејност е од непроценливо значење за развојот на секоја економија. Градежништвото учествува со преку 30 проценти во Бруто домашниот производ, вработува над 40 илјади...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Потпишана предлог одлуката за раскинување на договорот за рудникот „Иловица“

msp-admin
Веќе е потпишана предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со  Еуромакс рисурсис за рудникот „Иловица“ и за неа ќе следи владина процедура, информира денеска министерот...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески: Засилена динамика на изградбата на автопатот Кичево-Охрид

msp-admin
Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува позасилена динамика на изградбата на автопатот Кичево-Охрид, каде, како што вели, се прават напори дел од патот...
ЕКОНОМИЈА

СДСМ: Концептот парите кај граѓаните дава резултати

msp-admin
Проектот ДДВ, концепт чија цел е враќање на парите кај граѓаните, дава видливи резултати. Ова во соопштение за јавноста го истакнува Социјалдемократскиот сојуз, како еден...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Преку јасна стратегија и партнерство ги решаваме невработеноста и сивата економија

msp-admin
Преку партнерство и јасна стратегија може да се надминат предизвиците како неадекватноста на пазарот на трудот, неформалната економија и подобрување на деловното окружување, со кои...
ЕКОНОМИЈА

Наредната недела треба да се формализира барањето на ГЕС за лиценца за топлинска енергија

msp-admin
Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска изјави дека очекува во текот на наредната недела веќе да биде формализирано барањето за добивање лиценца за дистрибуција со топлинска...
ЕКОНОМИЈА

Во првото тримесечје преку МојДДВ скенирани 22.670.713 фискални сметки

Влатко Зорба
Вчера заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15 отсто од пресметаниот ДДВ што се спроведува согласно Законот за враќање на дел од...