СТАНДАРД life

КРИПТОВАЛУТИ

КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот продолжи да паѓа, изгуби 30 отсто од својата вредност

Водечката криптовалута биткоин продолжи со забрзани загуби и денес, откако изгуби до 30 отсто пред малку да закрепне. Тоа е реакција на предупредувањето на Кина...
КРИПТОВАЛУТИ

За прв пат во последните 14 недели, биткоин падна под 40.000 долари

За прв пат во последните 14 недели, најпознатата криптовалута во светот, биткоинот, минатата вечер падна под 40.000 американски долари, откако продолжи големата продажба, која започна...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин на најниско ниво во последниве 3 месеци

Биткоинот, најважната криптовалута во светот, денес падна на најниско ниво во последнве три месеци. Ова се случи откако инвеститорите почнаа да ја продаваат криптовалутата, откако...
КРИПТОВАЛУТИ

КРИПТОВАЛУТИТЕ „ВО ЦРВЕНО“: Еве кога биткоинот може повторно да „скокне“ на 50.000 долари

Најстарата и најпопуларна криптовалута, биткоинот, беше „во црвено“ во последните 24 часа, бидејќи забележа пад од скоро 4 проценти. Имено, неговата вредност се движеше од...
КРИПТОВАЛУТИ

Директор на „Голдман сакс“ заработил милиони инвестирајќи во „доџкоин“, па ја напуштил банката

Генералниот директор на американскиот банкарски гигант „Голдман Сакс“ ја напуштил инвестициската банка откако наводно заработил милиони инвестирајќи во криптовалутата „доџкоин“. Портпарол на Голдман Сакс потврди...
КРИПТОВАЛУТИ

Маск ја сруши вредноста на биткоинот за 17% за два часа

Сопственикот на „Тесла“, Елон Маск, моментално вториот најбогат човек на планетата, познат по контроверзните твитови кои движат цели пазари, овој пат со негативен пост на...
КРИПТОВАЛУТИ

Влијанието врз животната средина при„ копање“ на биткоин можеби и не е толку големо

Според Центарот за алтернативни финансии на Кембриџ (CCAF), биткоин „рударството“ троши околу 145 терават-часови електрична енергија годишно, што е околу 0,55 проценти од светското производство...
КРИПТОВАЛУТИ

Маск предупредува: Бидете внимателни кога инвестирате во криптовалути (ВИДЕО)

Елон Маск ги предупреди инвеститорите да бидат претпазливи со криптовалутите пред неговото деби во „Saturday Night Live“. „Криптовалутите ветуваат, но инвестирајте внимателно!“, напиша Маск на...
КРИПТОВАЛУТИ

Што носи новата технологија за тргување со криптовалути? За почеток, многу помалку неуспешни трансакции

Техничкиот универзитет во Виена разви нов протокол за трговија со криптовалути, со намера да биде побрз и побезбеден од постојниот. Блокчејн технологијата овозможува десет трансакции...