СТАНДАРД life

Здравје

Здравје

Зошто месец јули е погоден за забременување

Radmila Tasevska
Ако некое време размислувате да имате бебе, можеби е време да „дејствувате“ бидејќи месец јули е исклучително соодветно време за зачнување. Се разбира, забременувањето, во...
Здравје

3 пијалаци за заштита од УВ зраците во текот на летото

Radmila Tasevska
Во лето сонцето е многу силно и ризикот од изгореници на кожата, оштетување и рак се зголемува драстично. Употребата на крем за сончање е задолжителна...
Здравје

Виновникот за дебелеењето се само мастите

Radmila Tasevska
Многу масна храна е единствената причина за стекнување на тежина, а не прекумерно полнење со јаглени хидрати и протеини, објави „Дејли мејл“. Научниците од Универзитетот...
Здравје

Ве „изгорела“ медуза? Еве што треба да направите!

Urednik
Колку и да се фасцинантни по изглед, тие имаат и одредена стравопочит кон човекот. Деновиве владеат медузи, а нивните блиски средби со луѓето често доведуваат...
Здравје

Зошто треба да јадеме банани: Новите научни сознанија го поддржуваат ова егзотично овошје

Urednik
Во брзото темпо на живот често се случува да заборавиме да јадеме, а да не зборуваме колку сите се трудиме да се храниме здраво. Во...
Здравје

5 случаи кога хормоните носат добро расположение

Radmila Tasevska
Хормоните се моќни биохемичари вклучени во голем број процеси кои се одвиваат во нашите тела и така влијаат вклучувајќи и врз нашето расположение, либидото и...