Стандард

ЕКОНОМИЈА

ЕКОНОМИЈА

Димковски: Искористеност на средствата од претпристапните фондови на ЕУ преку ИПАРД програмите

msp-admin
Регионалното поврзување како еден од постулатите на Берлинскиот процес, а во таа насока и активностите и мерките за што поголема искористеност на средствата од претпристапните...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Не запираме додека не ја анулираме разликата во вредноста на трудот на мажите и жените

msp-admin
Ниту еден бизнис и општеството воопшто не смее да си дозволи да отфрли настрана половина од човечкиот потенцијал и да не го искористи за сопствениот...
ЕКОНОМИЈА

Субвенционирање придонеси за раст на платите во приватниот сектор

msp-admin
Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлог – законот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување поради зголемување на плата, со кој...
ЕКОНОМИЈА

„Мој ДДВ, моја награда“ наградна игра за зајакнување на фискална дисциплина

msp-admin
На предлог на Министерството за финансии, со цел понатамошно зајакнување на фискалната дисциплина и подигањето на свеста на граѓаните за задолжително барање и земање на...
ЕКОНОМИЈА

Владата усвои информација за можни субвенции при купување нови возила

msp-admin
На вчерашната редовна 158-ма седница, Владата на Република Северна Македонија во насока на остварување на стратешките цели на владата за заштита на животната средина е...
ЕКОНОМИЈА

Помина и вториот ден од дебатата во Собранието за ребаланс на Буџетот

msp-admin
Со реплики и контрареплики помина и вториот ден од дебатата во Собранието за ребалансот на Буџетот. Пратениците од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно се обвинуваа околу...
ЕКОНОМИЈА

Бајдевски: Со усвојувањето на Белградската декларација ќе се постигне зголемена соработка на полето на иновациите

msp-admin
Во Белград денеска се одржа Четвртата конференција на Кина и 17 држави од Централна и Источна Европа за соработка на полето на иновациите, на која...
ЕКОНОМИЈА

Презентирани условите за инвестирање на бизнис форум во Брно: Вистинско време за чешки инвестиции во Северна Македонија (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, министерката за странски инвестиции Зорица Апостолска, министерот задолжен за унапредување на правната регулатива...
ЕКОНОМИЈА

Заев во „Маркарт“: Новите инвестиции отвораат нови работни места

msp-admin
На покана на „Маркарт“, една од водечките производители во светот на електромеханички и електронски прекинувачи и преклопни системи за автомобилската индустрија и во индустриите за...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!