Стандард

КРИПТОВАЛУТИ

КРИПТОВАЛУТИ

Биткоинот оди до милион долари и станува светска резервна валута?

Влатко Зорба
На долг рок, биткоинот може да достигне цена од еден милион долари и да стане резервна светска валута, вели менаџер за управување со капитал за...
КРИПТОВАЛУТИ

Robinhood ќе овозможи повлекување и депозити на криптовалути

Влатко Зорба
Апликацијата за онлајн тргување со акции, Robinhood вели дека планира да дозволи повлекување и депозити на криптовалути, вклучувајќи Dogecoin. Со твит во средата, од апликацијата...
КРИПТОВАЛУТИ

SEC може да покрене истрага за Маск за купувањето на Биткоин

Влатко Зорба
Основачот на Тесла, Елон Маск, може да биде испрашуван од страна на Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC), откако производителот рече дека купил...
КРИПТОВАЛУТИ

И BlackRock ќе купува биткоин

Влатко Зорба
Уште една вест објавена синоќа даде дополнителен ветер во грбот на биткоинот. Најголемиот светски менаџер на средства BlackRock започнува да ја купува најпопуларната криптовалута. Оваа...
КРИПТОВАЛУТИ

Вртоглавиот скок на Биткоин продолжува, се појавуваат нови големи купувачи

Влатко Зорба
Биткоин ја надмина вредноста од 52.000 долари утрово во 9 часот, така што оваа најпопуларна криптовалута се тргуваше по цена од 52.150 американски банкноти. Во...
КРИПТОВАЛУТИ

MicroStrategy го „напаѓа“ доларот: Нови 900 милиони долари за Биткоини

Влатко Зорба
Фирмата за деловно разузнавање MicroStrategy планира да издаде 900 милиони долари под форма на должнички инструменти за да купи уште повеќе биткоини, се вели во...
КРИПТОВАЛУТИ

Pancakeswap е веќе една од најдобрите децентрализирани размени

Влатко Зорба
Pancakeswap, децентрализирана berza (DEX) изградена на Binance Smart Chain, достигна обем на тргување од 400 милиони долари вчера и за кратко стана втора по големина...
КРИПТОВАЛУТИ

Uniswap (UNI) со дневен обем на тргување од 100 милијарди долари

Влатко Зорба
Uniswap (UNI) стана првата децентрализирана платформа за финансии (DeFi) која генерираше волумен над 100 милијарди долари, изјави основачот на протоколот Хајден Адамс. „Uniswap штотуку стана...
КРИПТОВАЛУТИ

Кина го тестира дигиталниот јуан во Пекинг

Влатко Зорба
За време на денот на прославата на Лунарната Нова година, кинеските власти издадоа дигитален јуан вреден 10 милиони „физички“ јуани, или приближно 1,5 милиони американски...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!