СТАНДАРД life

народна банка

ЕКОНОМИЈА

ММФ: Од суштинска важност е да се зачува независноста на Народната банка

Влатко Зорба
Шефицата на мисијата на ММФ ,Берглјот Баркбу, во изјава дадена по годишните редовни состаноци што се одржаа видеоконференциски во периодот од 9 до 18 ноември...
ЕКОНОМИЈА

Оштетени штедачи на Еуростандард: Како е можно НБ да не го утврдила масовното и свесно доделување на ненаплатливи кредити?

Влатко Зорба
„Покрај надлежностите, Народна банка има и неограничени права и овластувања од издавање на дозвола за работа на банка, контроли на сите нивоа со ревизии и...
КОМПАНИИ

Колку време ѝ треба на земјава економски за закрепне од ковид-кризата?

msp-admin
Резултатите од Анкетата на Народната банка за инфлациските очекувања и очекувања за движењето на реалниот бруто домашен производ (БДП) не упатуваат на позначителни промени во...
ЕКОНОМИЈА

Народна банка: Девизни резерви од 3,5 милијарди евра на крајот на јули

Влатко Зорба
Вкупните девизни резерви, заклучно јули оваа година, достигнаа ниво од 3.512.370.000 евра, што е намалување за 127,3 милиони евра во однос на претходниот месец (3.639.740.000...
ЕКОНОМИЈА

Народната банка со препораки околу исплатата на априлската пензија

Stefanija Kuzmanovska
Народната банка апелира до пензионерите кои имаат дебитни картички и кои веќе од утре ќе може да ја подигнат пензијата, да ја користат картичката за...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска-Бежоска: Финансиската поддршката од ММФ ќе помогне за добивање поддршка и од други извори

Берта Китинска
Клучно е здравствената корона-криза, во глобални рамки да стивне до средината на годината, за потоа да се олабават мерките за заштита на здравјето и економијата...
ЕКОНОМИЈА

Народна банка: И понатаму се намалува просечната каматна стапка на кредитите

Просечната каматна стапка на вкупните кредити, во декември, и натаму се намалува сведувајќи се на нивото од 4,94 отсто, што преставува месечен и годишен пад...
ЕКОНОМИЈА

Минатата година кредитниот раст достигна шест проценти

Stefanija Kuzmanovska
Продолжува растот на кредитната активност и на депозитната база на банките, што упатува на стабилни очекувања и зголемена доверба. Поконкретно, кредитниот раст, минатата година достигна...
ЕКОНОМИЈА

Бежоска: Гарантирам дека и во 2020 година денарот ќе биде стабилен

msp-admin
Народната банка и во 2020 година гарантира дека денарот ќе биде стабилен, вели гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за МИА. Како централна банка располагаат со...
ЕКОНОМИЈА

Народната банка започнува со објавување нови статистички податоци од доменот на картичното работење

Народната банка започнува со објавување нови статистички податоци од доменот на картичното работење коишто се поврзани со трансакциите во странство со платежните картички издадени од...