СТАНДАРД life

Лондон

КОМПАНИИ

„Д-р Мартенс“ „прошета“ на берзата во голем стил

Влатко Зорба
Познатиот бренд за обувки „Д-р Мартенс“, популарен меѓу рок генерацијата, денес имаше првична јавна понуда (ИПО) на Лондонската берза во голем стил. Имено, тој привлече...
БИЗЛАЈФ

Лондон размислува да дава по 500 фунти на секој со Ковид-19

Влатко Зорба
Секој во Англија може да добие 500 фунти со позитивен тест Ковид-19. Идејата ја дискутира кабинетот на Островот и е резултат на неодамнешното истражување на...
БИЗЛАЈФ

Во Лондон нема куќа под 500 000 фунти, а побарувачката е голема

Влатко Зорба
Лондон е во карантин подолго време, а неговата економија – позависна од услугите и туризмот од некои други региони – претрпе штета како резултат на...
КОМПАНИИ

Европската престолнина, која привлече повеќе инвестиции од Берлин, Париз и Стокхолм заедно

Влатко Зорба
И покрај „Брегзит“ и пандемијата на коронавирус, технолошките компании во Лондон минатата година собраа 10,5 милијарди долари за финансирање на ризичен капитал. Ова е нов...
АНАЛИЗИ

Која е пресудата за Лондонското сити по „Брегзит“?

Влатко Зорба
Една недела по почетокот на новата година, в навистина ја реализира својата иднина по „Брегзит“: договорот за финансиски услуги со Европската унија може да биде...
КОМПАНИИ

Европска земја ги замрзнува платите во јавниот сектор за наредните три години

msp-admin
Поради кризата предизвикана од коронавирус, Велика Британија нема друг избор освен да ги замрзне платите во јавниот сектор за период од дури три години. Веста...
КОМПАНИИ

Кинески амбасадор: Лондон ќе сноси последици заради односот кон „Хуавеи“

msp-admin
Велика Британија ќе мора да ги сноси последиците доколку ја третира Кина како непријателска земја кога ќе одлучува дали „Хуавеи“ ќе учествува во изградбата на...