СТАНДАРД life

Здравје

Здравје

НАМАЛЕТЕ ЈА АНКСИОЗНОСТА НА ПРИРОДЕН НАЧИН: „Скратете“ на шеќер, сол и кофеин

Urednik
Анксиозноста може да се третира на различни начини, најчесто со терапија или одредени лекови по препорака на психијатар, кои ги балансираат хемиските процеси во мозокот....
Здравје

Симптоми кои откриваат дека не консумираме доволно протеини

Urednik
Протеините се суштински макронутриент кој му е потребен на нашето тело и го користи во големи количини. Обезбедува структура и поддршка на клетките, им помага...
Здравје

Експертите потврдија дека ова се најздравите сирења во светот

Urednik
Ако СИРЕЊЕТО  го сметате за уживање, размислете уште еднаш. Додека некои видови се полни со масти и сол и немаат многу хранлива вредност, други нудат...
Здравје

Седум суптилни знаци кои откриваат дека детето можеби страда од анксиозност

Urednik
НОРМАЛНО е детето одвреме-навреме да се чувствува загрижено или вознемирено, на пример кога се ближи поаѓање во градинка, училиште или некој важен тест. Но, за...
Здравје

Депресијата може да биде директна причина за дијабетес тип 2, покажуваат истражувањата

Urednik
НОВО генетско истражување на британските научници покажа дека депресијата може да биде директна причина за развој на дијабетес тип 2. Во светот од дијабетес боледуваат...
Здравје

Алкохолот не е единствениот виновник – кои други навики предизвикуваат оштетување на црниот дроб?

Urednik
МНОГУ луѓе мислат дека прекумерното консумирање алкохол е единствениот и главниот виновник за лошото здравје на црниот дроб, но лекарите не уверуваат во спротивното. Како...
Здравје

Предизвикува 10 милиони смртни случаи годишно: Повеќето не ни знаат дека страдаат од „тивкиот убиец“

Urednik
Извештај на Светската здравствена организација (СЗО) дава алармантни податоци, според кои дури секој трет возрасен во светот живее со хипертензија, а поголемиот дел од луѓето...
Здравје

ЛИПОСУКЦИСКА ДИЕТА, ЗА 10 ДЕНА – 10 КГ ПОМАЛКУ: Еве што е ТРИКОТ и како изгледа менито

Urednik
Благодарение на липосукциската диета многу ѕвезди успеале да ослабат и да останат витки, а некои од нив за 10 дена изгубиле и по 10 килограми....
Здравје

Популарен зачин поттикнува губење на тежина, го потиснува апетитот и го намалува шеќерот во крвта

Urednik
ЦИМЕТОТ е еден од најпопуларните зачини, кој најмногу се користи во колачи. Сепак, освен добриот вкус, има и многу други придобивки за нашето здравје, пренесува...
Здравје

ДИЕТА СО ПАЛЕНТА: Исчистете ги цревата за 4 дена со најздравиот оброк што постои

Urednik
Диетата со палента или качамак е таква што само првиот ден гладувате, додека другите три дена постепено ја зголемувате порцијата и на тој начин го...