Стандард

Влатко Зорба

ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Ќе ја спречиме злоупотребата на екстра лесното масло за домаќинство

Влатко Зорба
Министерот за економија Крешник Бектеши е убеден дека ќе се стави крај на злопутребата на екстра лесното масло за домаќинство, познато како „црвена нафта“. Првпат...
ЕКОНОМИЈА

Заев и Сугарески на увид во реконструкцијата на 110 киловотниот далекувод ТС Штип – ТС Пробиштип

Влатко Зорба
Премиерот на РСМ, Зоран Заев заедно со министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски и генералната директорка на АД МЕПСО, Ева Шуклева, денес остварија работна...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески бара носење нов закон за легализација на дивоградбите

Влатко Зорба
Легализацијата на дивоградбите со новиот закон нема да биде едно евро од квадрат, соопшти денеска министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по поставувањето на...
ЕКОНОМИЈА

Прогресивното оданочување се „замрзнува“ во следните три години

Влатко Зорба
Прогресивното оданочување се става во мирување во следните 36 месеци, објави денеска министерката за финансии Нина Ангеловска. – Во следните 36 месеци, стапката од 10...
ЕКОНОМИЈА

Китанов: Буџетот за автопатот Скопје – Блаце е зголемен за 250 милиони денари

Влатко Зорба
Рехабилитацијата на последната делница од магистралниот пат Гостивар – Кичево од наплатната станица Гостивар до Здуњски мост ќе биде готова до крајот на ноември, најави...
ЕКОНОМИЈА

Сугарески: Нашата цел е да создадеме квалитетна патна мрежа низ целиот западен дел на земјата

Влатко Зорба
Градежните активности за унапредување на патната мрежа во државата насекаде се одвиваат со силно темпо, оцени министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по увидот...
ЕКОНОМИЈА

Бабовски: Посветено работиме на развојот на цел агросектор и со националните програми и со ИПАРД програмата

Влатко Зорба
Искористеноста на буџетот за 2019 година после ребалансот со кој се исплаќа единственото барање и се реализираат мерките во програмата за земјоделство и рурален развој...
ЕКОНОМИЈА

НБ: Постигнато е историски највисоко ниво на девизните резерви

Влатко Зорба
Монетарната политика во земјата е соодветна. Со монетарното олабавување остварено во првиот квартал од оваа година, Народната банка повторно испорача клучна поддршка за вкупната активност...