Стандард

Влатко Зорба

ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Владата ќе продолжи со креирање на политики со кои ќе се поттикнува бизнис секторот

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со директорот на дирекцијата за технолошко-индустриски развојни...
КОМПАНИИ

Економијата на Велика Британија страда од најголемиот колапс во последните 300 години (инфографик)

Влатко Зорба
Економијата на Велика Британија порасна двојно побрзо во четвртиот квартал од очекуваното, испраќајќи година во која е забележан најлош пад од 1709 година, според Блумберг....
КОМПАНИИ

Дали има смисла да се купи автомобил на „Тесла“ со биткоини?

Влатко Зорба
Тесла има голема доверба во криптовалутите, па затоа наскоро ќе започне да прифаќа биткоини како платежно средство за своите автомобили. Компанијата досега инвестираше милијарда и...
КОМПАНИИ

2021 година изгледа како црна дупка за европскиот туризам (инфографик)

Влатко Зорба
Единственото нешто што можат да го направат најпопуларните туристички дестинации во Јужна Европа за 2021 година е само да се подготват и да се надеваат....
КОМПАНИИ

PayPal најверојатно нема да инвестира во биткоини

Влатко Зорба
PayPal Holdings Inc најверојатно нема да купи криптовалути како што е биткоин, изјави во четвртокот главниот финансиски директор за плаќањa на компанијата, Џон Рејни, за...
ЕКОНОМИЈА

G&O Waste Solution: Не третираме отпад, рециклираме пластика и ја извезуваме надвор од државата

Влатко Зорба
По невистините и неточни наводи дадени во изјавата од градоначалникот на Гевгелија Сашо Поцков и официјалното соопштение од Општина Гевгелија, би сакале да ја информираме...
ЕКОНОМИЈА

Симчиќ: Улогата на автомобилот се менува со електрификацијата, автономијата и конекцијата

Влатко Зорба
„Со електрификацијата, автономијата и конекцијата се менуваат автомобилите, односно начинот на мобилност и давање услуги за олеснување на животот“. Ова е главната констатација на директорот...
БИЗЛАЈФ

Ги запознаваме ретките болести: Неврофиброматоза

Влатко Зорба
Неврофиброматозата е генетско нарушување кое го спречува растот на клетките, предизвикувајќи многу меки структури со абнормално нервно ткиво (неврофиброми) да се појават на кожата и...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!