Стандард

ЕКОНОМИЈА

ЕКОНОМИЈА

Ангеловска Даноци се воведуваат за да се има добар план за ефикасна наплата

user3
Последниот збор за можноста за одложување на оданочувањето на капиталните добивки што треба да стартува следната година ќе го имаат податоците и врз основа на...
ЕКОНОМИЈА

Бизнисмените со пет барања до министерката Ангеловска

user3
Воведување „даночен каландар“ кој за бизнисот ќе обезбеди попредвилива деловна клима, како и намалување на сивата економија, отстранување на недоследностите од законите за извршување и...
ЕКОНОМИЈА

СБ: Северна Македонија продолжува со позитивни трендови во економијата, растот 3,1 отсто

Влатко Зорба
Светска банка ја ревидира стапката на економски раст за годинава од 2,9 на 3,1 отсто. Во најновиот регионален извештај оценува дека Северна Македонија и Косово...
ЕКОНОМИЈА

Арсовска: Не ни треба „мал шенген“ со Србија и Албанија, туку реформи за влез во ЕУ

Влатко Зорба
Иницијативата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за создавање на таканаречен „мал Шенген“ меѓу Албанија, Македонија и Србија, како земји во регионот кои се многу...
ЕКОНОМИЈА

Втор ден расправа за ребалансот на Буџетот за 2019 година

Влатко Зорба
Пратениците денеска втор ден ќе расправаат по Дополнетиот предлог ребаланс на Буџетот за 2019 година со кој вкупните приходи се планирани на ниво од 210,5...
ЕКОНОМИЈА

Ребаланс на Буџетот за 2019 година: За власта развоен, за опозицијата популистички

user5
Пратениците попладнево ја продолжија расправата по Предлог дополнетиот ребаланс на Буџетот за 2019 година што најмногу може да трае пет дена. Според предлогот на Владата,...
ЕКОНОМИЈА

Стопанската комора: За образованието да се одвојат 5 проценти од БДП

Влатко Зорба
Стопанската комора на Македонија бара да се зголемат средствата од Буџетот за финансирање на образованието од сегашните 3,7 проценти од БДП на 5 проценти од...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Целосно сум за оданочување на добивка од каматите за депозити во банките (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, на новинарско прашање, даде појаснување во врска со Законот за данокот на добивка кој треба да...
ЕКОНОМИЈА

Анѓушев: Платите на градежните инженери рапидно растат

Влатко Зорба
Градежниот факултет е една од клучните образовни институции коишто влијаат практично врз целокупното градежништво во државата, а кое е еден од столбовите на економскиот развој...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!