Стандард

КОМПАНИИ

КОМПАНИИ

„Еуромакс Рисорсес“ поднесе тужба до Управниот суд

msp-admin
Денеска „Еуромакс Ресоурцес“ поднесе тужба до Управниот суд против Решението донесено од Второстепената државната комисија (бр. 0810-102) од 5 септември 2019 година со кое се...
КОМПАНИИ

Намалени продажбите на паметни телефони во САД во третиот квартал

msp-admin
Компанијата за пазарни анализи, Counterpoint Research ги сподели своите првични податоци за развојот на пазарот на паметни телефони во САД во третиот квартал од годината....
ЕКОНОМИЈА КОМПАНИИ

За еден ден заработил 5,1 милијарди долари!

Влатко Зорба
Претседателот и извршниот директор на ЛВМХ групацијата, Бернар Арно во чија сопственост се луксузните брендови, Диор, Луј Витон и Хенеси во еден ден заработил 5,1...
КОМПАНИИ

IQOSот излезе на пазарот во САД со дозвола од Управата за храна и лекови

msp-admin
Филип Морис објави дека IQOS, електронскиот уред кој го загрева тутунот е лансиран за продажба во Соединетите Американски Држави. Филип Морис го воведе IQOS на...
КОМПАНИИ

Во Кина: Телефоните со копчиња побарани од 5G смартфоните

msp-admin
Обичните телефони со копчиња се побарани отколку современите уреди од петта генерација (5G), според неодамнешната студија на кинескиот Институт за истражување и комуникација. Вкупната продажба...
КОМПАНИИ

САД паднаа на второ место, Сингапур е најконкурентна економија во светот

msp-admin
Сингапур ги симна САД од првото место во годинашниот извештај за конкурентност на Светскиот економски форум. Во извештајот се анализира конкурентноста на економијата со мерење...
КОМПАНИИ

САД се подготвени да ги финансираат европските конкуренти на Huawei

msp-admin
Соединетите држави веќе ги повикаа своите сојузници да не користат опрема Huawei за мрежите од петта генерација (5G), а како причина ги истакнуваат проблемите со...
КОМПАНИИ

Mеѓународна конференција „Жени во индустријата“

msp-admin
Mеѓународна конференција „Жени во индустријата“ ќе се одржи денеска и утре во Скопје, во организација на Асоцијацијата на здруженија на инженери и ЕВН Македонија АД....
КОМПАНИИ

HTC: Престанавме да создаваме иновации во паметните телефони

msp-admin
„HTC престана да создава иновации во хардверот за паметните телефони“, прокоментира новиот извршен директор на компанијата, Ив Мејтрес, пред „ТекКранч“. Тој рече дека компаниите како...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!